Connect with us

Dünya

Aydınlardan Efrin tepkisi ve uluslararası topluma çağrı

Aralarında Noam Chomsky’nin de bulunduğu çok sayıda düşünür, yazar ve sanatçı Efrin’i işgal planına tepki göstererek, uluslararası topluma çağrı yaptı

Dünya çapında aydın, düşünür ve sanatçılar Efrin’i işgal saldırına tepki gösteren bir açıklamaya imza attı.

Açıklamada, TC’nin, Rusya’nın, ABD’nin ve İran’ın Efrin halkının barış ve istikrarını tehdit eden bir tutum takındıkları belirtildi. The Region’un haberine göre, Noam Chomsky’nin de aralarında bulunduğu, düşünür, yazar ve sanatçılar, Efrin’in nüfusunun ağırlıklı olarak Kürtlerden oluştuğunu belirtti ve şunları söyledi;

“Afrin çok az uluslararası yardımla, son 5 yılda çok sayıda Suriyeli mülteciyi geri kazanmıştır. Nüfusu 400 bin’e çıkan Afrin Türkiye destekli cihad grupları, El-Kaide ve Türkiye tarafından tehdit edilmektedir. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin IŞİD’e karşı askeri ortağı olan Kürtlere yani YPG’ye veya ‘Halkın Koruma Birimlerine saldırmakla tehdit etti.”

“Efrin işgali saldırganlık eylemidir”

Açıklamada, YPG’nin yerel demokratik yönetim konseyi kurma konusunda uzun yıllara dayanan çabaları olduğu belirtildi ve “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kürt kontrolündeki kantona tüm gücüyle saldıracağını. Barış içinde bir cennet imha edeceğine ve bu tutumuyla binlerce insanın yüzyüze kalacağının sözünü verdi” ifadeleri kullanıldı.

Efrin Operasyonu’nun barışçıl ve demokratik olarak yönetilen bir bölgeye ve nüfusa karşı bariz bir saldırganlık eylemi olarak tanımlandığı açıklamada, Türkiye’nin Rusya, İran ve Suriye’nin onayı olmaksızın böyle bir saldırıyı gerçekleştiremediği belirtildi.

Kürt halkının YPG ve YPJ kadın güçlerine katılan binlerce genç erkeği ve kadının İŞID’le mücadele sırasında kaybettiği hatırlatılan açıklama, “ABD ve uluslararası toplumun şimdi Kürt halkının arkasında durmak için ahlaki bir yükümlülüğü var. ABD’li yetkilileri ve uluslararası toplumu, Afrin’in istikrarını ve güvenliğini garanti altına almaya ve Suriye sınırları ve Suriye sınırı boyunca Türkiye’nin saldırılarını önlemeye çağırıyoruz.” ifadeleriyle noktalandı.

İmzacıların tam listesi

Noam Chomsky– MIT Profesör

Michael Walzer– Princeton Üniversitesi,

Charlotte Bunch– Rutgers Üniversitesi

Todd Gitlin-Colombia Üniversitesi

David Graeber–  Londra Ekonomi Okulu,

Nadje Al-Ali-SOAS Üniversitesi,

David Harvey– CUNY Gradutate Center

Hichael Hardt– Duke Üniversitesi

Marina Sitrin– SUNY Binghamton

Bİll Fletcher– Eski TransAfrika Forum Başkanı

David L. Phillps– Colombia Üniversitesi

Joey Lawrance– Fotoğraf sanatçısı,yönetmen

Debbie Bookchin– Gazeteci ve yazar

 

Günün Haberleri

More in Dünya