Takip Et

Güncel

Aydın’da Alevi mezarları tahrip edildi, polis ilk olmadığını söyledi

Aydın’ın Köşk ilçesinde bulunan mezarlıkta Alevi mezarları tahrip edildi. 24 Mart’ta mezarlık ziyaretinde bulunan aileler, tahrip edilen mezarlarla karşılaştı. Durumu polise bildiren ailelere, “bunun ilk olmadığı ve kimin yaptığının araştırılacağı” belirtildi.

Mezar taşları kırılanlar arasında, 1938 Dersim katliamından sağ kurtulan ve daha sonra sürgün edilen Dersim’in Pülümür ilçesi Tosiniye köyünden Baba Mansur Ocağı pirlerinden Seyit Ali Cömert’in mezarı da bulunuyor. 

1941’de yaşamını yitiren ve Köşk ilçesi mezarlığında defnedilen Seyit Ali Cömert’in çocukları, çıkan kanunla tekrar köylerine döner. Seyit Ali Cömert’in büyük oğlu Musa Cömert, Tosiniye köyünden Dersim merkeze bağlı Güleç köyüne, oradan da yıllar sonra 1974’te tekrar Aydın’a gider. Musa Cömert, 1994’te geçirdiği tren kazası sonucu yaşamını yitirir ve Köşk ilçesi mezarlığında babası Seyit Ali Cömert’in yanına defnedilir.

21 Mart’ta tahrip yoktu 

Musa Cömert’in eşi Şahhanım Cömert ise, 21 Mart 2020 yaşamını yitirdi ve eşi Musa Cömert’in yanına defnedildi. Şahhanım Cömert’in 21 Mart’taki cenaze töreninde hazır bulunan yakınları, o gün mezarlıkta hiçbir tahribatın olmadığını ve mezarların sağlam olduğunu söyledi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler