Takip Et

Güncel

Avukat Aygün: “Yılmaz Çelik’i tutuklayarak topluma gözdağı vermek isteniyor”

Sanatçı Yılmaz Çelik’in tutuklu bulunduğu Elazığ Hapishanesi’nde odası dağıtılıp, ziyaretçileriyle tokalaşmasına izin verilmiyor

Aralık ayında gizli tanık gerekçesiyle tutuklanan ve Elazığ 2 Nolu F Tipi Hapishanesi’ne konulan sanatçısı Yılmaz Çelik’e hapishanede kaldığı hücrenin keyfi şekilde dağıtıldığı ve ailelerle tokalaşması yasaklandı. Çelik’in son görüşmesinde bir başka tutuklunun yakınının selam vermesi gerekçe gösterilerek gardiyanlar Çelik’e selam vermeyi yasakladı.

Suç duyurusunda bulunulacak

Çelik’in durumuna ilişkin PİRHA’ya konuşan avukatı ve CHP Dersim önceki dönem milletvekili Hüseyin Aygün suç duyurunda bulunacaklarını söyleyerek, Adalet Bakanlığının harekete geçmesi ve savcıların resmen soruşturma açması gerekiyor diyerek şunları belirtti:

“Yılmaz Çelik üzerinde özellikle bu hafta yoğunlaşan bir baskı oluşmuş durumda. Yılmaz Çelik’e yapılan bu muameleye karşı savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Cezaevlerinde özelde de Elazığ cezaevinde siyasi tutuklulara dönük ağır ihlaller söz konusu. Kenan Küçük adlı tutuklu birkaç defa gardiyanların saldırısına uğruyor. Ancak herhangi bir soruşturma yapılmıyor. Bunun yanında ziyaretçilerin kimlik kartı taşıma zorunluğu uygulaması var. Resmi raporlara da yansımış bu ihlallere ilişkin meclis mutlaka sorumluğu gereği harekete geçmesi gerekir.”

Yılmaz Çelik’in dosyasında tutuklanmasını gerektirecek bir delinin olmadığını ve 26 Mart’ta da duruşması olduğunun altını çizen Aygün, “ Yılmaz Çelik’i tutuklayarak topluma ve muhalif sanatçılara gözdağı vermek isteniyor. Bizler her türlü girişimde bulunmaya devam edeceğiz” dedi. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler