Connect with us

Dünya

Avrupa’da Efrin eylemleri

Avupa’nın çok sayıda kentinde kadın örgütlenmelerinin organize ettiği ve binlerce kişinin katıldığı Efrin’le dayanışma eylemleri düzenlendi

Almanya’nın Frankfurt, Bonn, Hamburg, Stuttgart şehirlerinde, Fransa’nın Paris, Mulhouse ve Strasbourg, İsviçre’nin Basel, Avusturya’nın İnnsburck ve İngiltere’nin Londra şehirlerinde on binlerce insan sokağa çıktı.

Eylemler “1 Milyon insan Efrin için eylemdeyiz” şiarıyla düzenlendi.

Stuttgart

Soğuk havaya rağmen binlerce kişi Türk devletin Efrin işgalini protesto etmek amacıyla Stuttgart’ta bir araya geldi.

Yürüyüşte Kürtçe ve Almanca sloganlarda Türk devletinin işgal hareketi ve Alman devletinin savaş araçlarının Kürdistan’da Kürt çocuklarını katletme amacıyla kullanıldığı, Merkel ve Erdoğan’ın gizli ittifakı, Avrupa devletlerinin Efrin işgaline sessiz kalışı, ayrıca ÖSO çetelerine karşı ölümsüzleşen YPJ savaşçılarının bedenleri üzerindeki eril erkek şiddeti protesto edildi.

Yürüyüş boyunca “Jin jiyan azadi”, “Deutsche Panzer raus aus Kürdistan” sloganları atıldı.

Bonn

Almanya’nn Bonn kentinde de binlerce kişi Efrin için yürüdü. Yürüyüşte sık sık Kürtçe ve Almanca sloganlar atıldı.

Yürüyüş boyunca sık sık, “Deutscher panzer raus aus Kurdistan”, “Alle Besatzer raus aus Kurdistan” sloganları atıldı.

Strasbourg

Strasbourg Avrupa Parlementosu’nun önünde binlerce kişi TC’nin Efrin’e barbarca saldırısını protesto etmek için toplandı.

Alevi kurumlarının organize ettiği, yürüyüş deyişler eşliğinde harekete geçti. Yürüyüşte Fransızca olarak Efrin’de yaşanan katliamla ilgili açıklamalar yapıldı.

Yürüyüşe Suriyeli grupların yanı sıra Fransız gruplardan da katılım oldu.

Londra

“1 Milyon Efrîn için eylemdeyiz” şiarı ile Londra’da binler sokağa döküldü.

Kadın örgütlerinin organize ettiği yürüyüş esnasında iki kişinin polis tarafından gözaltına alınması üzerine kitle oturma eylemi yaparak yolu trafiğe kapattı. Kitlenin eylemi üzerine polis, gözaltına alınanları serbest bırakmak zorunda kaldı.

Yürüyüşte sık sık, “Türk askeri Kürdistan’dan defol!”, “Her yer Efrîn, her yer direniş” sloganları aralıksız olarak atıldı.

Günün Haberleri

More in Dünya