Takip Et

Güncel

Avrupa Parlamentosu’nda gündem Türkiye’ye yaptırımlar

Avrupa Parlamentosu üyeleri bugün görüşecekleri tasarıda Türkiye’ye karşı yeni mali yaptırımların uygulanması gündeme gelecek. Parlamentoda tüm siyasi grupların desteğini alan karar taslağında Türkiye’ye yönelik orantılı ve hedefli ekonomik önlemler alınması çağrısı yapıyor.

Avrupa Parlamentosu, Türkiye’nin Suriye’nin Kuzey ve Doğu’suna yönelik saldırısı nedeniyle Erdoğan hükümetine karşı yeni mali yaptırımlar uygulanmasını değerlendirecek. Fikir ayrılıklarının yaşandığı Parlamentoda, Türkiye’ye yönelik önemli fonların kesilmesi gündeme gelecek. 

Ekonomik önlemler gündemde

Parlamentonun en büyük siyasi grubu temsilen konuşan Alman merkez sağcı milletvekili Michael Gahler, “Türkiye’nin Suriye’den derhal çekilmesini istiyoruz” dedi. AB milletvekillerinin bugün kabul edeceği beklenen ve Avrupa Parlamentosu’ndaki tüm siyasi grupların desteğini alan karar taslağında Türkiye’ye yönelik orantılı ve hedefli ekonomik önlemler alınması çağrısı yapıyor.

Üzerinde halen değişiklikler yapılan metinde Türkiye’den AB’ye yapılan tarım ürünleri ihracatında öncelikli muamelenin durdurulması talep edilecek.

Gümrük Birliği’ni durdurma çağrısı

Metinde Ankara’yla Gümrük Birliği’nin dondurulması çağrısı da yapılacak. Bu adımın 28 AB ülkesi ve Ankara arasındaki 200 milyar Euro’luk (222 milyar dolar) yıllık ticaret hacmini olumsuz etkilemesi bekleniyor. Bu hamle merkez sağ grup tarafından destekleniyor.

Fonlar engellenebilir

Parlamento ayrıca Türkiye’ye 3 milyon Suriyeli mülteciye harcaması için verilecek yeni AB fonlarını da engelleyebilir. Ankara gelen ödeneğin önemli kısmını Suriye’de oluşturmak istediği güvenli bölgeye taşımak istiyor. Yetkililer gelecek yıl için yapılması planlanan 1 milyar Euro yardımı görüşüyor. Bu ayın ilk günlerinde Türkiye’ye AB çapında silah ambargosu uygulanması konusunda anlaşmaya varamamışlardı.

Bazı Avrupa ülkeleri yardımların durdurulmasını isterken diğerleri Türkiye’nin mültecileri topraklarında barındırmasını sağlamak için AB’den para akışının devam etmesi gerektiğini düşünüyor.

AB Ekim ayında Türkiye yetkilileri ve şirketleri AB üyesi Kıbrıs açıklarında doğalgaz arama faaliyetlerinden dolayı kara listeye almak için adım atmıştı. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler