Takip Et

Güncel

Avrupa Konseyi yolsuzluk raporu: Türkiye yolsuzluk endeksinde sondan altıncı

Avrupa Konseyi’nin Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubu (GRECO) Türkiye’yi de kapsayan yıllık raporunu açıkladı. Raporda Türkiye’nin tavsiyelere uymadığı belirtildi

Yolsuzlukla mücadele organı olan GRECO yıllık raporunu yayınladı. Raporda milletvekilleri, hakimler ve savcılar arasında yolsuzluğun giderilmesi ve önlem alınması için en fazla öneri Türkiye’ye sunulmuştu.

Hazırlanan raporda milletvekilleri, hakimler ve savcılara yönelik yolsuzluğu önleme konusunda Türkiye’nin, Avrupa Konseyi’nin tavsiyelerini en az yerine getiren ülkelerden biri olduğuna dikkat çekildi.

“Türkiye Tavsiye Kararlarına Uymadı”

Raporda Türkiye’nin, yolsuzluğun önlenmesine ilişkin GRECO tavsiyelerini Portekiz ile birlikte en az uygulayan ülkelerden biri olduğuna dikkat çekiliyor.

GRECO Başkanı Marin Mrcelo, raporla ilgili, “Hiçbir ülke yolsuzluktan muaf değildir. Yolsuzluk endeksinde notu düşük olan tüm ülkeler bu konuda daha somut adımlar atması için uyarılıyor.” dedi.

1999 yılında kurulan “Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubu” Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi bünyesinde kuruldu.

Türkiye GRECO’ya 2004 yılında dahil oldu. GRECO üye ülkelere yönelik düzenli olarak rapor ve tavsiye kararları hazırlıyor.( Grafik ve içerik Euronews Türkçe’den derlenmiştir)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler