Takip Et

Makale

ATO sağlık çalışanları için tarama testinin durdurulmasına tepki gösterdi

Ankara Tabip Odası, sağlık çalışanları arasında koronavirüs testi pozitif çıkması üzerine test uygulamasının durdurulmasına tepki göstererek, Sağlık Bakanlığı’na, “112 sağlık çalışanları için tarama testi neden durduruldu?” diye sordu.

Ankara’da 112 acilde çalışan 9 sağlık çalışanının koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıkmasının ardından test uygulaması durduruldu. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Ankara Tabip Odası (ATO) Yönetim Kurulu, “5 Nisan’dan itibaren Ankara’da yüksek risk grubu olan sağlık çalışanlarına yönelik koronavirüs tarama testi uygulamasının başlatılmasını sevinçle karşılamıştık. Ancak test sonuçları belli olan ilk grupta 9 kişinin test sonuçlarının pozitif çıkması üzerine tarama testi uygulaması durdurulmuştur. Bunu vahim ve akıl almaz bir durum olarak değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Testler yeniden başlayacak mı?

Salgın sürecinde risk altındaki grubun sağlık çalışanları olduğunu vurgulanan açıklamada, Sağlık Bakanlığı ve Ankara ili sağlık yöneticilerine şu sorular yöneltildi:

“* Amacınız sağlık çalışanlarının ve halkın sağlığını korumak mı, yoksa rakamsal verileri korumak mı?

* Sağlık çalışanları içerisinde en yüksek temas ve bulaşma riski taşıyan, Covid-19 için en yüksek risk grubuna hizmet veren 112 acil çalışanlarını bundan sonra nasıl koruyacaksınız?

* Bu süreçte test edilmediği için virüs taşıyıp taşımadığını bilemediğiniz, ancak gittiği her yere virüs bulaştırma riski bulunan 112 çalışanlarını acil sağlık yardımı taleplerine göndermeye devam edip virüsü kronik ve acil hastalara bulaştırarak ölümlere neden olacağınızın farkında mısınız?

* Bu uygulamayı durdurma nedenlerinin en başında yetişmiş sağlık personelinin eksikliği olduğunu biliyoruz. 21 Mart’ta da sorduğumuz gibi, hukuki hiçbir dayanağı olmayan, antidemokratik uygulama olan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından ne zaman vazgeçeceksiniz?

* KHK ile ihraç ettiğiniz, haklarında kesinleşmiş hükmü olmayan 15 bin civarında sağlık emekçisini en çok ihtiyaç olan bu süreçte göreve başlatmak için neyi bekliyorsunuz?

* Bu sonuçlara göre toplum sağlığı için risk ve virüsü her ortama taşıma ihtimali yüksek olan sağlık emekçilerine tarama testi uygulamasını yeniden başlatacak mısınız?

* Şayet tarama testini yeniden başlatacaksanız, sizi başlama tarihini kamuoyuna deklare etmeye davet ediyoruz. Eğer, yeniden tarama testi yapmayı düşünmüyorsanız, bunun için mantıklı ve makul bir açıklamanız olacak mı?” (MA)

Günün Haberleri

Makale konulu diğer haberler