Takip Et

Dünya

Atina-Eksarheia’ya polis saldırıları artıyor: Anarşistlerden silahlı direniş uyarısı

Temmuz ayından yapılan seçimlerde galip çıkan Yeni Demokrasi Hükümeti’nin sol ve anarşist çevrelerin kontrolü altında bulunan yerleşimlere saldırısı sürüyor

Yunanistan’da muhafazakar Yeni Demokrasi’nin iktidara gelmesiyle birlikte sol ve anarşist çevrelerin yaşam alanlarına dönük polis saldırıları da artmaya devam ediyor.

Özellikle başkent Atina’da bulunan Eksarheia semtine son zamanlarda polis saldırılarının ivmelendiği belirtiliyor.

Yeni Demokrasi Hükümeti, Yunanistan üniversitelerinin dokunulmazlığı ile beraber uzun yıllardan beri sol ve anarşist çevrelerin kontrolünde olan Eksarheia Meydanı’nda asayiş güçlerinin hakimiyetini kurmak için kolları sıvadı.

Vatandaşları Koruma Bakanlığının vermiş olduğu yeni emirler doğrultusunda özel polis birimleri Eksarheia’ya girdi ve çeşitli gruplarla çatışmaya başladı. Bu çatışmalar son günlerde yoğunlaştı. P., isminin açıklanmasını istemeyen, yıllarca ailesi ile beraber Atina’nın merkezindeki Eksarheia semtinde yaşayan, diplomalı bir işsiz. P.’nin ailesinin Atina’nın merkezinde, tüm olumsuzluklara rağmen, Temmuz erken seçimlerine dek sürdürdükleri, görece sakin ve huzurlu hayatı son günlerde son bulmuş durumda.

Özel Polis Birimlerinin Halka Yönelik Tacizleri Artıyor

“Bu bölgenin sorunlarını hepimiz biliyoruz. Uyuşturucu kullanımı, can ve mal güvenliği ile ilgili sıkıntılar, ekonomik krizin yaratmış olduğu yeni sorunlar, fuhuş gibi problemler hepimizin malumu. Ama bunların çözümü asayiş önlemlerinden mi geçiyor? Hiç sanmıyorum!” açıklamasında bulunan P., son günlerde Eksarheia sakinlerinin can ve mal güvenliği açısından çok sıkıntılı anlar yaşadığını vurguluyor. “Dün gece polisin kullandığı göz yaşartıcı gaz 93 yaşındaki komşumuzun yatak odasına girdi. Eğer zamanında müdahale etmesek ve zavallı ihtiyar kadını o odadan uzaklaştırmasaydık bugün vahim bir ölüm olayı ile karşı karşıya kalmış olacaktık” diyen P., son günlerde, özellikle akşam saatlerinde özel polis birimlerinin halka yönelik tacizlerini arttırmış olduğu bilgisini ekliyor.

Çevik Kuvvet Ekipleri Genç Kadınlara Sözlü ve Cinsel Tacizde Bulunuyor

“Yeni Demokrasi üyeleri ile vekillerinin açıklamalarında, polis önlemlerine destek çıkmaları ve hatta Eksarheia’da kan döküleceği öngörüsünde bulunmalarının ardından çevik kuvvet ekipleri genç kadınlara da sözlü ve cinsel tacizde bulunuyor. Polisler bölge insanını tehdit ediyor” vurgusunda bulunan P., ilerleyen günlerde Eksarheia’daki olayların kontrolden çıkabileceği uyarısında bulunuyor.

Silahlı Direniş Başlayabilir

P.’nin uyarısını internete düşen uyarı mesajları da teyit ediyor. Eksarheia’da uzun yıllardan beri ‘özgür yaşam alanları’ oluşturan anarşist gruplar, sosyal medya aracılığı ile, devlet mekanizmasının baskıları karşısında silahlı direnişin başlayabileceği yönünde yazılı uyarılarda bulunuyor.

Kiriakos Mitsotakis Hükümeti bu uyarılara kulak asmaksızın Eksarheia’nın bir an evvel devlet ve asayiş güçlerinin kontrolü altına alınması yönündeki kararlılığını koruyor. Hükümet kulvarları Eksarheia’nın devlet otoritesini tanımayan odaklardan “temizlenmesinden” sonra sıranın uyuşturucu, fuhuş ve hırsızlık gibi suçlarla mücadeleye geleceği belirtiliyor.(Duvar)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler