Takip Et

Ekoloji

Atatürk Orman Çiftliği’nin arazisinin satışına durdurma kararı

Ankara 4’üncü İdare Mahkemesi, 5 Eylü’de Atatürk Orman Çiftliği’nin müzayede yoluyla satılmasına ilişkin kararını açıklayarak yürütmeyi durdurdu

Ankara 4’üncü İdare Mahkemesi, Şehir Plancıları Odası tarafından açılan davada, 5 Eylül günü müzayede ile satışa çıkarılacak Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi için, ‘Yürütmeyi durdurma’ kararı verdi.

Mahkeme gerekçeli kararında, “AOÇ arazilerinde ticaret ve konuta izin verilemez. Atatürk’ün şartlı bağışına aykırı işlem yapılamaz” denildi.

ABD Büyükelçiliği İnşaatı Hukuksuz

Mahkemenin vermiş olduğu karar içerisinde ABD’nin yeni Ankara Büyükelçiliği inşaatının sürdüğü 37 bin metrekarelik araziyi de yer alıyor.

Açtıkları davada yürütmeyi durdurma kararı aldıran Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Sekreteri Ender İplikçi de “ABD Büyükelçiliği inşaatının yapıldığı alan AOÇ sınırları içinde. Bu alanda ihaleye girenler ve iş yapmaya çalışanlar büyük kayıplar yaşayabilir” açıklaması yaptı.

Sözcü’den Yavuz Alatan’ın haberine göre Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise , karara ilişkin şunları söyledi:

“Bu arazi için ‘AOÇ arazisi değil’ diyen TOKİ, toplumu yanılttığı ve gerçekleri gizlediği için kamuoyundan özür dilemeli. Kararla birlikte ABD Büyükelçiliği’nin AOÇ arazisinde devam eden inşaatının da hukuksuz olduğu ortaya çıktı. Karar, AOÇ’den Gazi Üniversitesi’ne, Gazi Üniversitesi’nden TOKİ’ye devredilen arazilerin, AOÇ arazisi olduğunu ve burada herhangi bir şekilde şartlı bağışa aykırı işlem yapılamayacağını ifade etmektedir. Emsal niteliğindedir. ABD Büyükelçiliği’ne ilişkin olarak açtığımız ve devam eden dava dosyasına da bu kararı sunacağız.”

Günün Haberleri

Ekoloji konulu diğer haberler