Takip Et

Güncel

Aslı Erdoğan:”Türkiye’ye geri dönme umudum azalıyor”

Özgür Gündem davası nedeniyle dört ay tutuklu kalan yazar Aslı Erdoğan, dikkat çeken açıklamalarda bulundu

Özgür Gündem davası nedeniyle dört ay tutuklu kalan yazar Aslı Erdoğan, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Aslı Erdoğan, DW Türkçe’den Holger Heimann’a verdiği röportajda Türkiye’deki durum hakkında konuştu.

Özgür Gündem gazetesine yönelik açılan dava kapsamında “örgüt üyeliği” suçlamasıyla Ağustos 2016’da tutuklanan yazar Aslı Erdoğan, dört buçuk aya yakın cezaevinde kalmıştı. 2017 yılından bu yana Almanya’da yaşayan ve uluslararası ödüllere sahip yazar, 2009’da yayımlanan “Taş Bina ve Diğerleri” adlı kitabının Almanca olarak basılmasını ve Türkiye’deki gelişmeleri değerlendirdi.

Aslı Erdoğan ile yapılan röportaj ilgili bölümü şu şekilde:

– Almanya’ya 2017’de geldiniz. Burada nasıl bir hayatınız var?

Buradaki hayatım benim için bir geçiş, bir köprü. Buraya tam olarak yerleşmedim. Türkiye’deki suçlular acele etmiyor. İki buçuk sene geçmiş olmasına rağmen dava sürecim devam ediyor. Valizimi tekrar toplamam gerekirse diye burada kök salmamaya çalışıyorum. Bu şekilde yaşamak kolay değil.

– Türkiye’ye dönmek istiyor musunuz?

Hayır, muhtemelen başka bir yere giderim. Türkiye’ye geri dönme umudum giderek azalıyor. Duruma gerçekçi baktığım zaman önümüzdeki en az 10 seneyi yurt dışında geçirmek üzere plan yapmam gerekiyor. Günümüzde Türkiye’de mahkeme önünde olanlara çok ağır cezalar veriliyor.

– Ülkenizdeki durumun değişeceğine dair çok mu az umut taşıyorsunuz?

Şu anda Türkiye’de 300 binden fazla tutuklu bulunuyor. Ben tutuklandığım zaman bu sayı 160 bindi. Türkiye rekor üstüne rekor kırıyor. Ülkede yaklaşık 170 gazeteci hapiste, çok sayıda Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticisi ve üyesi tutuklu. Türkiye’de yeni cezaevleri inşa ediliyor. 2021 yılına kadar hapishanelerdeki kapasitenin 500 bine çıkması hedefleniyor. Durum çok üzücü; Alman basınında yansıtılandan çok daha üzücü.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler