Connect with us

Güncel

Hapishane de ‘Ayakta sayım’ vermeyenlere işkence!

Rize L Tipi Cezaevi’nde dayatılan ayakta sayım verme yöntemine karşı çıkan tutuklulara gardiyanlar tarafından saldırı gerçekleştirildiği belirtilerek yapılan saldırı da çok sayıda tutuklu yaranlandığı öğrenildi. ayakta askeri sayım vermeyen tutuklulara saldırı oldu. 40 tutuklu yaralanırken, bazı tutukluların kafası, kolu ve burnu kırıldı. 

OHAL süreci bahane edilerek yaratılan baskı süreci ile birlikte hapishanelere dönük hak ihlalleri artmaya başladı. Rize L Tipi Hapishanesi’nde ayakta sayımı dayatan yönetime karşı çıkan tutsaklara saldırı gerçekleştirildi. Yapılan saldırı sonucunda birçok tutsağın yaralandığı belirtildi.

Edinilen bilgilere göre, Rize Kalkandere L Tipi Hapishanesi’nde bulunan yaklaşık 150 siyasi tutuklu, hapishanenin “ayakta askeri sayım” vermeleri dayatmasına karşı çıktıkları ve bu talebi yerine getirmedikleri gerekçesiyle geçtiğimiz pazartesi günü saldırıya uğradı.

Mezopotamya Ajansı’nın geçtiği haber şöyle:

Bu konuda bilgi veren aileler, yaşadıkları tedirginlikten dolayı yakınlarının isimlerini vermek istemediklerini belirtti. Aileler, birçok kişiye iletişim cezası verildiği için ailelerin durumdan haberdar olmadığını belirtti. Deniz isimli bir tutuklu yakını, dün telefonla görüştüğü kardeşinin verdiği bilgileri şöyle paylaştı: “Kardeşimin sesi çok tedirgindi. Zaten daha önce saldırı hazırlığı olduğunu bize söylemişti. Ben Meclis’teki milletvekilleriyle görüştüm ama bir sonuç alamadık. Dün görüştüğümüzde kardeşim, ayakta sayım vermedikleri için kendilerine toplu bir saldırı gerçekleştirildiğini söyledi. Saldırı sırasında 40’a yakın tutuklu ve hükümlü yaralanmış. Kimisinin kafası kırılmış, kolu kırılanlar, burnu kırılanlar var. Birde bunun üstüne birçoğuna iletişim cezası verilmiş. Kardeşim 6 yıldır cezaevinde ilk kez böyle bir saldırı ile karşı karşıya geliyoruz. Ayrıca kardeşim bu saldırıya karşın, onur kırıcı bu uygulamayı kabul etmeyeceklerini söyledi.”

HDP milletvekilleri de Kalkandere ile ilgili girişimleri doğrularken, bu konuda bir sonuç alınamadığını bildirdi.

Hapishane idaresi ise olayı yalanmadı. Telefonla bilgi almak istediğimiz cezaevi santrali, cezaevinde bilgi verecek yetkili biri olmadığını, ayrıca telefonla bilgi vermediklerini belirtirken, “Saldırıdan haberiniz var mı?” sorusuna da “Bilgi veremem” sözleriyle karşılık verdi.

Rize Kalkandere L Tipi Kapalı Hapishanesi’nde kalan tutuklular; aileleriyle yaptıkları haftalık görüşmede, gardiyanların saldırısına uğradıklarını aktardı.

Günün Haberleri

More in Güncel