Takip Et

Güncel

Asayiş berkemal: Seçimin “güvenliğini” korucular sağlayacak!

 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valiliğine seçim genelgesi tebliğ edildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valiliğine seçim genelgesi tebliğ edildi.

Genelgeye göre, İçişleri Bakan Yardımcısı başkanlığında, Bakanlık merkezinde, ‘ülke çapında seçimle ilgili her türlü tedbiri gözden geçirmek, gelişmelerin anlık olarak takibini yapmak ve il valileri ile sürekli iletişim halinde bulunmak üzere’, Seçim Koordinasyon Komisyonu oluşturuldu. İllerde ise il düzeyinde seçimlerin güven ve huzur içerisinde geçirilmesi ve koordinasyonun sağlanması amacıyla İl Seçim Koordinasyon Merkezleri kuruldu.

Gamer kuruldu

Ayrıca, Bakanlık merkezinde ve tüm illerde 7/24 esasına göre faaliyet gösteren Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi (GAMER), seçimlere ilişkin meydana gelen tüm olayların takibini yaparak Merkeze ulaşan bilgileri İçişleri Bakanlığı üst düzey yöneticilerine anlık olarak aktaracak.

İşte Soylu’nun 31 Mart öncesi yolladığı o genelge:

“Seçim güvenliği valilere emanet”

-Valiler, illerinde güvenlik birim amirleri ve ‘lüzum görülecek diğer yetkililerin katılımıyla’ seçim güvenliği toplantıları yapacak ve seçim sürecinde alınacak tedbirleri kapsayacak şekilde İl Seçim Güvenlik Planları hazırlayacak.

‘Gönüllü güvenlik korucuları’ seçimde görev yapacak

-Seçim güvenliğine yönelik planların uygulanmasında ve tedbirlerin alınmasında görev yapacak yeterli sayıda emniyet, jandarma, sahil güvenlik personelinin, güvenlik korucuları ve gönüllü güvenlik korucularının görevlendirilmeleri yapılmış/yapılacak olup tüm kolluk birimlerinin tam bir iş birliği ve koordinasyon içerisinde çalışmaları sağlanacak.

‘Terör örgütü ve uzantıları’

-‘Terör örgütü ve uzantılarının seçmen iradesini baskıyla etkilemeye yönelik girişimlerine müsaade edilmeyecek’ ifadeleri kullanılan genelgede, siyasi parti temsilcilerinin ve adayların herhangi bir baskıya ve kısıtlamaya maruz kalmadan, ilgili mevzuat çerçevesinde propaganda ve benzeri çalışmaları yapmalarını sağlayacak tedbirler alınacağı kaydedildi.

Manipülasyon vurgusu

-Seçim öncesi, seçim günü ve sonrasında ‘huzur ortamını bozmayı amaçlayan kişi ve grupların faaliyetlerinin önlenmesi, seçim sonuçları üzerinden yaşanacak tartışmaların asayiş ve güvenlik sorununa dönüşmemesi için’ tedbir alınacak.

-Seçim sürecinde ‘terör örgütü ve uzantılarının, ülkenin güven ve huzurunu bozmaya, olumsuz algı oluşturmaya yönelik, olası tüm çabaları yakinen takip edilecek’. Umuma açık yerler, turistik bölgeler, havaalanı, deniz limanı, otobüs terminali, tren istasyonu, alışveriş merkezi ve benzeri yerlerde gerekli önleyici güvenlik tedbirleri alınacak.

Suriyelilere yönelik özel başlık

Genelgede dikkat çeken bir diğer nokta ise, AKP’nin üzerlerinden rant sağladığı Suriyeli mültecilere yönelik açılan başlık. Genelgede bu başlık, ‘provokatif davranışlarla Suriyelilere ve farklı etnik ve kültürel kimlikler üzerinden asayiş olaylarının (hırsızlık, taciz gibi) toplumsal olaylara dönüşmemesi için gerekli tedbirler planlanacak ve bu tür olaylara fırsat verilmeyecek’ ifadeleriyle yer aldı.

Konuya ilişkin genelgede yer alan ifadeler şöyle:

“-Seçim sürecinde ve özellikle seçim gününde elektrik kesintilerinin önüne geçebilmek amacıyla; enerji dağıtım merkezleri, doğalgaz ve petrol boru hatları ile diğer hassas tesislere yönelik alınan koruma tedbirleri gözden geçirilecek. İlgili kurumlarla gerekli koordinasyon sağlanarak, seçimle ilgili tüm alanlarda enerji arzının sürekliliğini sağlamak amacıyla jeneratör ve benzeri güç kaynakları kullanıma hazır halde bulundurulacak.

-Bilişim sistemlerini işlevsiz hale getirmeye yönelik siber saldırı ve sabotaj eylemlerine karşı gerekli önlemler alınacak, özellikle sosyal medya ortamında yapılan provokatif paylaşımlar bilişim suçları ile mücadele ekipleri tarafından yakından takip edilecek.

-Seçimlerin yapılacağı okullarda bulunan her türlü kamera sisteminin faal olmasına yönelik gerekli tedbirler alınacak. Binaların teknik altyapısı gözden geçirilerek binaların aydınlatma imkân ve sistemleri ile güvenlik kameraları çalışır halde bulundurulacak.”

Uluslararası gözlemcilere misafirperverlik

Genelgede yer alan başlıklarından biri de her seçim dönemi sonrası seçimlerdeki şaibelere dikkat çeken uluslararası kuruluşlar. Bu kapsamda genelgede, ‘seçimleri izlemek üzere Türkiye’ye gelecek uluslararası kuruluş temsilcileri ile yabancı büyükelçilik temsilcilerine gerekli misafirperverlik gösterilerek, çalışmaları için uygun ortam sağlanacak’ denildi.

Valiliklere istediği ‘tedbiri’ uygulama serbestisi tanındı

Ayrıca valiliklerce bölgenin özelliklerine göre seçim sürecinde meydana gelebilecek hassasiyetler çerçevesinde gerekli risk değerlendirmeleri yapılarak, alınmasında ‘lüzum görülen ilave tedbirler’ uygulama serbestisi verildi.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler