Takip Et

Basın

Article 19’dan BM’ye basın özgürlüğü çağrısı: Türkiye’de basına uygulanan baskıyı gündeme alın

İnsan hakları ve ifade özgürlüğü kuruluşu Article 19, Türkiye’de muhalif medya ve basın kuruluşlarına yönelik uygulanan baskılara ilişkin Birleşmiş Milletler’e mektup yollayarak duyarlılık çağrısında bulundu

İnsan hakları ve ifade özgürlüğü kuruluşu olan Article 19, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne Türkiye’de gazetecilere ve medya kuruluşlarına yönelik devam ettirilen baskılara ilişkin mektup yolladı.

Article 19, Türkiye’de 138 gazeteci ve medya çalışanının tutuklu olduğu belirtirken, birçok gazetecinin temelsiz terörizm suçlamasıyla yargılandığı için bu duruma müdahil olunması gerektiği ifade edildi.

BM’nin Keyfi Gözaltı Çalışma Grubu’nun, Eylül 2019’da sezon açılışı yapılacak olan İnsan Hakları Kampanyası Vakfı oturumunda üye devletlerden bu duruma müdahale etmesi talebinde bulundu.

18 insan hakları ve ifade özgürlüğü örgütü tarafından imzalanan mektup, Birleşmiş Milletler’i, ifade özgürlüğüne karşı olarak lanse edilen Türkiye’nin baskıcı halini ele almaya çağırıyor.

Mektubu imzalayan kuruluşlar ayrıca, BM İnsan Hakları Konseyi’nin, Türkiye’nin uluslararası insan hakları hukuku yükümlülüklerini ve taahhütlerini ihlal ettiğini vurguladı.

Article 19, Ağustos 2019’da BM’de yine bir sunum yapmış, Türkiye’nin hızla kötüleşen insan hakları karnesine karşı üye devletleri uyarmış ve harekete geçme çağrısı yapmıştı.

Mektuba imza veren kuruluşlar şu şekilde:

Article 19, P24: Platform for Independent Journalism, International Press Institute, IFEX, PEN International, German PEN, Swedish PEN, Danish PEN, English PEN, Norwegian PEN, International Federation of Journalists, European Federation of Journalists, Index on Censorship, European Centre for Press and Media Freedom, Cartoonists Rights Network International, Global Editors Network, Articolo 21, Vienna South East Europe Media Organisation.

Günün Haberleri

Basın konulu diğer haberler