Takip Et

Dünya

Arnavutluk’ta deprem: 16 kişi yaşamını yitirdi

Arnavutluk’ta meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki depremde 16 kişi hayatını kaybetti.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesinden edinilen bilgilere göre, saat 05.54 sularında Arnavutluk Tiran’da 6.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Arnavutluk Yer Bilimleri, Enerji, Su ve Çevre Enstitüsü (IGJEUM) ise yaptığı açıklamada, merkez üssü ülkenin batısındaki Dıraç şehrine 15 kilometre uzaklıktaki depremin, yerin 38 kilometre derinliğinde meydana geldiği ve 6.4 büyüklüğünde olduğunu kaydetti. Arnavutluk Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Dıraç şehrinde meydana gelen depremde 16 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Kosova Hükümeti, düzenlediği olağanüstü oturumda, depremin neden olduğu zararların giderilmesi için Arnavutluk’a 500 bin avro tahsis edilmesini kararlaştırdı. Kosova ayrıca arama-kurtarma çalışmalarına katılmak üzere bir ekip gönderdi.

Kuzey Makedonya da deprem nedeniyle Arnavutluk’a yaklaşık 100 bin avro yardımda bulunacağını açıkladı.

100’den fazla artçı sarsıntı yaşandı

Sabah meydana gelen ana depremin ardından 100’ün üstünde artçı sarsıntının yaşandığı açıklandı.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, başkent Tiran, Dıraç, Akçahisar (Kruja), Kurbin ve Leş (Lezha) şehirlerinde 600’ün üzerinde vatandaşın yaralandığı bildirildi.

Eğitim, Spor ve Gençlik Bakanlığı ülke genelinde bugün eğitime ara verildiğini, ilerleyen günler için daha sonra bilgilendirme yapacaklarını duyurdu.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler