Connect with us

Güncel

Arin bebeğin durumu kötüleşiyor: İlaçları kesildi,raporları kayıp

Urfa 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde annesi Esma Yılmaz ile birlikte tutulan 13 aylık astım hastası Arin’e verilen ilaçların tekrar kesildiğini belirten baba Mihdi Yılmaz, “Hastaneye sevk talebine bir ya da 5 ay sonra yanıt verileceğini söylediler. Durumu her geçen gün daha da kötüleşiyor. Artık bir yaşına girdi ve beslenmeye ihtiyacı var” dedi

Jin News’in haberine göre annesi Esma Yılmaz ile birlikte Urfa 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan 13 aylık astım hastası Arin bebeğin sağlık durumu gün geçtikçe kötüleşiyor. Anne Esma Yılmaz’ın denetimli serbestlikten yararlanmak için avukatları aracılığıyla yaptığı tüm başvurular ret edilirken, kamuoyu baskısı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları Komisyonu’na verilen dilekçeler sonucu Arin’e verilmeye başlanan ilaçların da tekrar kesildiği öğrenildi.

İlaçları tekrar kestiler!

2 Ağustos günü eşini ve kızını cezaevinde ziyaret eden Mihdi Yılmaz, Arin’e ilaçlarının verildiğini, doktora götürüldüğünü, tahlillerinin yapıldığını ve tahlillerden sonra yeni bir tedavi uygulanacağını belirtmişti. Ancak geçtiğimiz günlerde eşini ve kızını tekrar ziyarete giden Mihdi, Arin bebeğin ilaçlarının tekrar kesildiğini öğrendi.

Kamuoyunda oluşan tepki nedeniyle Arin’in revire götürülmeye başlandığını belirten Mihdi, ancak bir süre sonra bu taleplerinin yine ret edildiğini ve bu yüzden çocuğunun rahatsızlığının nüksettiğini söyledi.  Tekrar kötüleşmesi üzerine adeta yalvarılarak Arin’in revire götürüldüğünü kaydeden Mihdi, ancak bu kez de revirde muayene edilmediğini aktardı.

‘Hastaneye sevk talebinden hala cevap yok’

En son Arin’i ve eşini görmeye gittiğinde cezaevi psikiyatristi ile görüştüğünü aktaran Mihdi, şöyle dedi: “Arin’in ilaçlarının verilmediğini sorduğumda elinden gelen her şeyi yaptığını ama kurum olarak bir işleyişlerinin olduğunu söyledi. Hastane sevkini sorduğum zaman ise sevk talebinin yapıldığını ama cevabı almadıklarını belki bir ay ya da 5 ay sonra geleceğini söyledi.  Arin için Mardin’de aldığım buhar makinesi eskidi, kullanışlı olmuyor. Yeni bir cihazın olması gerektiğini söyledim hak vermelerine rağmen hiçbir şey yapılmıyor.  Artık bir yaşına girdi beslenmeye ihtiyacı var. Anne sütü artık Arin’i doyurmuyor.”

‘Hastane raporlarını kaybetmişler’

Arin’nin raporlarını istediğinde “kayboldu” yanıtı aldığını kaydeden Mihdi,  “Arin’in aşısı vardı, aşısını yaptığımız hastane raporları istiyor ama sorduğum zaman kaybolduğunu belirtiyorlar. Bunun için görüşebileceğim bir yetkili dahi bulamıyorum. HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Adalet Bakanlığı’na  görüşme talebinde bulundu ama talebine ret cevabı verildi. Arin’in durumu her geçen gün daha da kötüleşiyor” dedi.

 

 

Günün Haberleri

More in Güncel