Takip Et

Güncel

Anti Faşist Cephe, Erdoğan’ı protesto edecek

Anti Faşist Cephe, Libya konferansı için bugün Almanya’nın başkenti Berlin’e gidecek olan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın protesto edilmesi çağrısı yaptı

Almanya’nın öncülüğünde Libya’daki iç savaşa son verilmesi amacıyla başta ABD, Rusya, Çin, Türkiye, İngiltere, Fransa ve Mısır’ın katılımıyla bugün başkent Berlin’de uluslararası bir konferans düzenlenecek.

Başbakan Angela Merkel’in konferans için Berlin’e davet ettiği isimler arasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da bulunuyor. Erdoğan’ın davetliler arasında yer alması tepkilere yol açarken, Erdoğan’ın gelişi nedeniyle bugün Federal Meclis önünde kitlesel bir eylem düzenlenecek.

Rojava İçin Ayağa Kalk Platformu’nun (#RiseUp4Rojava) öncülüğünde TSİ 12.00’da başlayacak eylem için Anti Faşist Cephe de bir çağrıda bulundu. Birçok Alman sol grubunun yer aldığı Anti Faşist Cephe Erdoğan’ın Berlin’de protestolarla karşılanmasını istedi.


Libya’nın stratejik önemine dikkat çeken Anti Faşist Cephe Almanya’nın bölgedeki çıkarlarından özellikle de yeni bir göç dalgası korkusundan dolayı böyle bir konferansa ev sahipliği yaptığını bildirdi. Erdoğan’ın davet edilmesinin kabul edilemez olduğunu vurgulanan açıklamada “Erdoğan Hitler’in izinde gidiyor” görüşü dile getirildi.

Erdoğan’ın da muhalefet ve basına baskılar yaparak her türlü temel insan haklarına son verdiğine belirten Anti Faşist Cephe, ayrıca Rojava Kürdistan’ında Türk devleti ve çetelerinin işlediği suçlara dikkat çekerek “Tüm bunlar göz önüne alındığında Erdoğan protesto edilmeyi yeterince hak ediyor” vurgusunu yaptı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler