Takip Et

Güncel

Annelere saldırı: Yeter çocuğum ölüyor

Gebze M Tipi Kapalı Hapishanesi önünde oturma eylemi yapan annelere polis saldırdı. Saldırıda HDP milletvekili Ayşe Sürücü ve tutuklu anneleri darp edildi

İmralı tecridine karşı çocukları açlık grevinde olan ailelerin, Gebze M Tipi Kadın Kapalı Hapishanesi önünde başlattığı nöbet eylemi 42’nci gününde. Bugünkü eyleme Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü ve çok sayıda kişi destek verdi. Hapishane önüne gelerek oturma eylemi yapan annelere polis uyarıda bulunmadan “toplayın toplayın” diyerek, saldırıda bulundu. HDP’li milletvekili Ayşe Sürücü ve tutuklu anneleri darp edildi. Saldırı da, HDP Gebze İlçe Eşbaşkanı Damla Bağcı ile Dilara Özgönen adlı bir birey gözaltına alındı.

Anneler: ‘Çocuğum ölüyor’ 

Polisin saldırısı sırasında birçok anne fenalık geçirirken, bir anne, “Yeter, yeter, yeter! Çocuğum içeride ölüyor” diye tepki gösterdi. Polis kalkanları arasında yerde kalan anneleri çeken gazetecilerin görüntüleri zorla silindi. Zorla araçlara bindirilen aileler, “Bijî berxwedana zindana” sloganları eşliğinde alandan ayrıldı. 

Polisin saldırısı sonucu birçok annenin vücudunun farklı yerlerinde darp izleri ve morluklar oluştu. Anneler, hastaneye giderek, darp raporu alacaklarını ve polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağını kaydetti. 

Saldırıya dair konuşan Sürücü, “Biz annelerle hapishane önüne gittik. Annelerle birlikte oturma eylemi yaptık. Polis, hiçbir ikazda bulunmadan ‘toplayın, toplayın’ diyerek annelere hakarette bulunarak ve ardından saldırdılar. Anneler yaralandı. Çocuğum içerde ölüyor, yeter yeter diyen Zeynep Çalıhan fenalık geçirdi. Hastaneye giderek darp raporu alacağız. Bana teröristlerin vekilisin diyerek hakaret ve ardından darp ettiler. Devletin atanmış polisi vekili tartaklıyor. Bunlar gücünü iktidardan alıyor. Onların vekillere ve annelere yaklaşımı devletin ve iktidarın yaklaşımıdır. Bize saldıran polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağız” diye konuştu.

Tutuklu aileleri, yarın bir kez daha Gebze Kadın Kapalı Hapishane önünde olacaklarını vurgulayarak, kamuoyuna “Daha ne kadar sessiz kalacaksınız” diyerek, eylemlerine sahip çıkması çağrısında bulundu. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler