Connect with us

Makale

Ankara’da yine kaçırılma: “Kendilerine devlet dediler, işkence yaptılar”

Kar maskeli 3 kişi tarafından kaçırılan Hasret Korucu, işkence gördüğünü ve tehdit edildiğini söyledi

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), 17 yaşındaki Hasret Korucu’nun kendisini “devlet” olarak tanıtan kişilerce kaçırılmasına ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Eşgenel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyeleri ile avukatlar katıldı.

“‘Biz devletiz’ dediler”

Korucu kaçırılarak işkence görmesine ilişkin şunları söyledi; “Dün öğleden sonra saat 14.00 de Meşrutiyet Caddesi’nde kar maskeli üç kişi tarafından kaçırıldım. Beyaz Doblo bir arabaya bindirildim ve gözelerim kapatıldı.  Geçen yıl aileme zorla imzalattırılan bir ifadeden dolayı SGDF ve ESP’ye operasyon yapıldı. Bunu öğrendiğim zaman arkadaşlarımın yanında olmak ve savcılık aşamasında da vermem gereken ifadeyi verecektim ve ailemin ifadeyi geri çekmesi için çaba göstereceğimi belirtmiştim. Beni kaçıranlar vermek istediğim ifadeyi vermememi söylediler. Karşı çıktığımda da fiziksel ve psikolojik işkence yaptılar. Önce kendilerini polis olarak tanıttılar. Kim olduklarını sorduklarımda da ‘Biz devletiz’ dediler. Sonrasında evimin yanındaki sokağa bıraktılar. Bu SGDF’ye yapılan bir komplodur. Bu baskılar bizi yıldıramayacaktır.”

“Sosyalist gençleri yıldırmaya çalışıyorlar”

Korucu’nun açıklamasının ardından söz alan SGDF Eş Başkanı Ceren Çoban, sosyalist gençlerin hedef alınarak sindirilmeye çalışıldığını belirterek, “KHK’ler ile iç savaş dizaynına girmiş olan devlet Ankara’da bunu çok daha özel bir biçimiyle; Halk Özel Hareketi kurarak, silahlı milis güçlerini oluşturarak, devletin kendi yüzünü ortaya koyan uygulamalarla sosyalist gençleri yıldırmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

“Yabancısı değiliz”

HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran konuşmasında, muhaliflerin sindirilme çabasına yabancı olmadıklarını belirtti ve şu ifadeleri kullandı;

“Türkiye’de yargı sisteminin uzun süredir daha çok komplolar, gizli tanıklar, olmayan deliler üzerinden inşa edildiğini biliyoruz. Arkadaşımızın yaşadığı bu saldırıda bu yargı komplosunun direnen, muhalif bütün kesimleri sindirmenin bir parçası olduğunu görüyoruz. Devletin çeteleşmiş hali, devletin kirlenmiş ellerle, paramiliter güçlerle direnenleri sindirmeye çalışması çok yeni değil. Ama bu kadar aleni bir şekilde ayyuka çıktığının göstergesidir arkadaşımıza yapılan.”

‘Dün JİTEM bugün KGT’

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs ise, bir komplo ile karşı karşıya olduklarını belirterek şunları söyledi: “Biliyoruz ki bu devlet illegal yöntemleri kullanan bir devlettir. Dün JİTEM vardı bugün bunun adı KGT (Kamu Güvenlik Timi) oldu. Bu bir terör eylemidir. Bir illegal faaliyettir. Savcılığın bu konuda harekete geçmesi gerekiyor. Biz bu yöntemlere asla boyun eğmeyeceğiz.”

 

Günün Haberleri

More in Makale