Takip Et

Güncel

Ankara’da yapılan ev baskınlarında 10 aylık ikiz bebeği olan, İHD Şube Yöneticisi Sihan Aydınkaya gözaltına alındı.

nkara’da yapılan ev baskınlarında 10 aylık ikiz prematüre bebeği olan İHD Şube Yöneticisi Sihan Aydınkaya gözaltına alındı. Eşi Şükrü Aydınkaya, “Eşim iki küçük çocuğu var nereye kaçacak. İkametgahı belli” dedi.

 

Ankara’da yapılan ev baskınlarında 10 aylık ikiz prematüre bebeği olan İHD Şube Yöneticisi Sihan Aydınkaya gözaltına alındı. Eşi Şükrü Aydınkaya, “Eşim iki küçük çocuğu var nereye kaçacak. İkametgahı belli” dedi.

Ankara’da bu sabah yapılan ev baskınlarında aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) il ve ilçe yöneticileri ile Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı sendika üye ve yöneticileri gözaltına alınmıştı.

Sabah saatlerinde yapılan operasyonda gözaltına alınan Sihan Aydınkaya’nın 10 aylık iki prematüre bebeğinin olduğu öğrenildi. Aydınkaya’nın eşi Şükrü Aydınkaya, sabah işe gittikten sonra polislerin evlerine geldiğini ve eşinin kendisini aradığını söyledi. Eşinin araması üzerine eve gittiğini aktaran Aydınkaya, “Eve geldiğimde evin hepsini dağıtmışlardı. Evdeki kitapların hepsine kendilerince sakıncalı diyerek aldılar. Eşimin gözaltı kararı olduğunu ve savcılık talimatını gösterdiler” diye belirtti.

İki küçük çocukları olduğunu ifade varsa eşiyle birlikte gelebileceklerini söylediğini anlatan Aydınkaya, polislerin “Hayır bize talimat vermişler, biz götüreceğiz. Yapacağımız bir şey yok” denildiğini söyledi.

‘Sanki ne yakalayacaklar’

Çocuklarının anne sütü emdiğini ve prematüre olduğunu ifade eden Aydınkaya, “Evden 3 torba kitap götürdüler. Kendilerine göre her şey sakıncalı zaten. İfaden var gel diyebilirler ama demiyorlar. Eşim iki küçük çocuğu var, nereye kaçacak. İkametgahı belli İHD şube yöneticisi. Ama vahşice geliyorlar, sanki büyük bir şey yakalayacaklarmış gibi” diye tepki gösterdi.

Aydınkaya, çocuklarını birazdan emniyete annesinin emzirmesi için götüreceğini belirtirken, avukatlar savcılıkla erken ifadesi alınması için görüşmeye çalıştığı ifade edildi.

Gözaltı sayısı arttı 

Öte yandan sabah yapılan ev baskınlarında gözaltı sayısının 20’e yaklaştığı belirtildi. Avukatlardan edinilen bilgiye göre 3 farklı dosyadan kaynaklı operasyonun yapıldığı ancak gözaltı gerekçeleri hakkında bilgi edinilemediği belirtildi.

Gözaltındakilerden isimleri öğrenilenler şöyle: “HDP PM üyesi Ali Özkan, HDP Ankara İl Yöneticisi Dilbaz Temel, HDP Yenimahalle ilçe eşbaşkanı Nurettin Kemertaş, İHD Ankara Şube eski yöneticisi Sihan Aydınkaya, HDP eski il yöneticisi Harun Çakmak, HDP Yenimahalle eski ilçe eşbaşkanı Feride Yardımcı, HDP üyeleri Eyüp Emektar, İlhan Kahraman, Veysel Yoğurtçu, kapatılan Rojava Derneği eşbaşkanı Banu Erdoğan, Tüm-Bel Sen 2 Nolu Şube Başkanı Devrim Kahraman, Tümbel Sen eski kadın sekreteri Güler Elveren, Eğitim Sen üyesi Hatice Beydilli, KESK eski MYK üyesi Tayfun İşçi, Müzisyen İzzet Aydemir ve Erkan Polat.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler