Takip Et

Güncel

Ankara’da Temel Demirer için basın toplantısı gerçekleştirildi

6 Ekim günü İstanbul’da evinde gözaltına alınan ve dosyasında gizlilik kararı bulunan Temel Demirer için Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi ile Aydın ve Sanatçı Girişimi, Ankara’da bulunan  Mülkiyeliler Birliği’nde basın açıklaması yaptı

Yazar Temel Demirer, 6 Ekim Cumartesi günü sabaha karşı Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatı ile evine düzenlenen baskınla gözaltına alınmıştı. Demirer’in gözaltı nedeni ise dosyasında bulunan gizlilik kararı nedeniyle bilinmiyor.

Temel Demirer’in gözaltına alınmasını protesto etmek için bugün  Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi ile Aydın ve Sanatçılar Girişimi, Mülkiyeliler Birliği’nde basın açıklaması düzenledi. Açıklamada Demirer’in avukatlarıyla görüştürülmediği ve alması zorunlu olan ilaçlarının ise çok geç kendisine verildiği belirtildi. Demirer’in 4 Ekim’de Oktay Etiman anması için Ankara’da olacağının bilindiği belirtilen açıklamada “O gün kolaylıkla ifadesi alınabilirdi. Ağır sağlık sorunları yaşayan Temel Demirer’in İstanbul’a dönüşü beklenerek gözaltına alınması ve tekrar Ankara’ya getirilmesi ağır sağlık koşullarında bulunan bir kişi için döndürülemez sorunlar yaratma potansiyeli  taşır; riski, vebali vardır” denildi.

Yapılan açıklamada şunlara değinildi;

Temel Demirer’e yönelik bu uygulama “münferit” değildir. Uygulama, tüm muhalif unsurlara (direnen emekçilere, Kürtlere, işini geri isteyen KHK’lilere, öğrencilere, protestoculara vb.) yönelik genel “sindirme” harekatının bir parçasıdır.Bu uygulamayı tek kişi kalsak da kabul etmeyeceğimiz bilinmelidir. Temel Demirer gözaltısı son zamanlarda bütün büyük çaplı göz altılarda olduğu gibi alelacele kotarılan “torba örgütler” (PKK-KCK, FETÖ, DHKP-C, hatta bu üçünün “kokteyl”i) savının başatlığının yeni bir örneğidir. Temel Demirer’in gözaltına alınmasının sadece muhalifleri sindirmek amaçlı bir imalat olduğunu da biliyoruz.

Bu “torba”ya sokulmaya çalışılan aydınların bu yaftalarla ilişkisizliği eğer emniyet güçlerince bilinmiyorsa, zaten görevde tutulmamaları gerekir. Dahası, bu ve bunun gibi suçlamaların bizleri yıldıramayacağını da bilmelidirler.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler