Takip Et

Güncel

Ankara’da katledilenler için 103 ağaç dikilecek

10 Ekim Ankara Katliamında yaşamını yitirenler katliamın 53’üncü ayında anıldı. Katliamda hayatını kaybeden 103 kişinin anısına Gar meydanında 103 ağaç dikilecek

10 Ekim 2015’te Emek ve Demokrasi mitingine yapılan DAİŞ saldırısında yaşamını yitirenler, katliamın 53’üncü ayında Ankara Gar Meydanı’nda anıldı. Katliamda hayatını kaybeden 103 kişinin fotoğraflarının taşındığı anmada, “10 Ekimi unutma unutturma”, “Savaşa hayır barış hemen şimdi”, “Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek” sloganları atıldı. Katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerinin katıldığı anma etkinliği, hayatını kaybedenlerin anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. 

Gar meydanına 103 ağaç dikilecek

Anmada konuşan 10 Ekim Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, katliamda yaşamını yitiren 29 kadının nezdinde mücadele veren tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü  kutladı. “Emek, Barış ve Demokrasi Meydanı Anıt Meydan ve Anma Yeri Tasarımı Uluslararası Fikir ve Tasarım Projesi Yarışması” kapsamında hayatını kaybedenlerin anısına Gar Meydanı’nda 103 ağaç dikileceği bilgisini veren Coşgun, “Onlar burada yaşayacak. Sembolik anıt yerine, katliamın unutmaması için büyük bir projeye kavuşmamıza az kaldı. Katliam davası devam ediyor. Başka bir boyuta geçti, Türkiye tarihinde ilk defa bir insanlığa karşı suç davası görülüyor” şeklinde konuştu. 

8 Mayıs’taki davaya herkesi davet ediyorum

Derneklerinin kuruluşunun 4’üncü yılına girdiklerine değinen Coşgun, “Bu zamana kadar 53 aydır sabrettik. Bu sadece bizim bireysel adalet talebimiz değil, bu Türkiye’de herkesin hedef olduğu bir saldırıydı. Mart ayı baharın ilk ayı umutlarımızı yükseltmeliyiz. Barışa dair umutlarımızı yükseltmeliyiz. 53 aydır biz barış diyoruz. Bu saatten sonra bütün platformlarda barışı dile getireceğiz. 8 Mayıs’taki davaya herkesi davet ediyorum” dedi. 

Vicdandan yoksun insanlar bu katliama yol verdi

Katliam mağduru Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) eski Başkanı Nazım Karakurt ise, konuşmasına yaşamını yitiren 103 insanı andı. Karakurt, “103 insan içinde 14 yoldaşımı kaybettim. Onlar ölüme gittiler bize bu bayrağı devrettiler. Biz o dönemi hatırlıyoruz o dönem başbakan ‘öfkeli gençler’ demişti. O öfkeli gençler Antep Emniyet Amiri’nin gözetimi altında burada katliam yaptılar” diye konuştu.

Katliamın nasıl yapıldığının bilindiğini belirten Karakurt, “Vicdandan yoksun insanlar bu katliama yol verdiler ve gelip bizi burada bizi katlettiler. Bir katliamda insanlar paramparça oldu ama güvenlik güçleri gaz kullandı bizi ikinci kez öldürdüler. Biz bu ülkenin çocukları bir birini öldürmesinler diye bir araya geldik. Arkadaşlarımızın bize devrettiği bayrağı taşımaya devam edeceğiz. Biz onlara söz verdik” ifadelerini kullandı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler