Takip Et

Kadın

Ankara’da ‘eşbaşkanlık mor çizgimizdir’ eylemine polis saldırısı: 8 gözaltı

HDP Ankara Kadın Meclisi’nin ‘Eş başkanlık mor çizgimizdir’ sloganıyla gerçekleştirmek istediği eyleme polis saldırdı. HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş da darp edilirken 8 kadın ise gözaltına alındı

HDP’li Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine 19 Ağustos’ta atanan kayyımlara karşı “Eş başkanlık mor çizgimizdir” diyen HDP’li kadınlar, bugün eş zamanlı 5 ilde eylem gerçekleştirdi.

Bu kapsamda “Eşbaşkanlık mor çizgimizdir” HDP Ankara İl Kadın Meclisi de belediyelere atanan kayyımlara ve kadın katliamlarına dikkat çekmek amacıyla HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın katılımıyla Tunalı Hilmi Caddesi’ne yürüyüş düzenlemek istedi. Yürüyüş öncesi Kuğulu Park’ta bir araya gelen kadınların etrafını çevik kuvvet sardı ve eylem başlamadan müdahale gerçekleşti.

Polisin müdahalesi sonucu 10’a yakın kadın gözaltına alındı. Gözaltı sırasında “Eş başkanlık mor çizgimizdir” pankartını yırtan polisler, Beştaş ve HDP Ankara İl Eş Başkanı Zeyno Bayramoğlu’nu da darp etti. Bu sırada çevik kuvvet amirinin, Bayramoğlu’na “Aklını alırım” demesi dikkat çekti.  

Polisin müdahalesine tepki gösteren Beştaş ise, “Faşizm uyguluyorsunuz. Sokak ortasında işkence ediyorsunuz. Vatan Partisi gelip eylem yapıyor. İktidar partisinin desteklemediği hiçbir eylem yapılamıyor. AKP organize edecek eylemleri, sivil toplumu da o yaratacak. Hem iktidar hem muhalefet olacak. Ankara’nın göbeğinde kadın haklarına dair basın açıklaması yaptırılmıyor. Korkuyorlar kadınlardan, en büyük korkuları kadınlar. Ama kadınlar onların iktidarını alaşağı edecek görecekler” ifadelerini kullandı. 

Eylemde gözaltına alınan bazı kadınların isimleri şöyle: Zeyno Bayramoğlu, Aslı Bayramoğlu, Bedriye Irmak, Emine Kaya, Betül Koca, Aslı Viyan Saraç, Birsen Kaya, Sibel Polat.

Günün Haberleri

Kadın konulu diğer haberler