Takip Et

Güncel

Ankara’da bir Halkevleri üyesi kaçırılmaya çalışıldı

Ankara Batıkent’te kendilerini özel bir birim olarak tanıtan ve kimliklerini gösterip polis olduğunu söyleyen kişilerce yolu kesilen Halkevleri üyesi siyah transporter model bir araca bindirilmeye çalışarak kaçırılmaya çalışıldı

Halkevleri’nden yapılan açıklamaya göre Ankara Batıkent’te Halkevleri üyesi bir kişi araca bindirilerek kaçırılmak istendi.

Kendilerini özel bir birim olarak tanıtan ve kimliklerini gösterip polis olduğunu söyleyen kişilerce yolu kesilen Halkevleri üyesi siyah transporter model bir araca bindirilmeye çalışıldı. Araca binmeyi reddeden Halkevleri üyesi iki saat alıkonuldu. Alıkonulduğu süre boyunca kendisine Halkevleri ve üyeleri hakkında gerçek dışı iddialarda bulunuldu. Kendilerini polis olarak tanıtanlara, yaptıklarının legal olmadığını söyleyen Halkevleri üyesi “Bu yaptığımız diğer şeylerin yanında legal kalıyor” cevabı aldı.

Bu kişiler, Halkevleri üyesinin özel hayatına dair bilgilere sahip olduklarını söylediler. Temel amaçlarının Halkevleri üyesini “kazanmak” olduğunu da ileri süren kişiler, devletin tüm maddi manevi imkanlarını önüne serebileceklerini de sözlerine eklediler.

Söylediklerinden yasadışı dinlemeler yaptıklarını anlayan Halkevleri üyesinin görüşmeyi sonlandırmak istemesinde  ısrar etmesi üzerine uzaklaşan kişiler iki gün sonra Halkevleri üyesini aramış ve her zaman kendilerine ulaşabileceğini ifade etmişlerdir.

Ankara Halkevleri’nin üyesine yönelik kaçırma girişimine dair yayımladığı açıklama şöyle:

Bir dönemin beyaz torosları gitmiş, yerini siyah transporterlar almıştır. Benzer vakalar Ankara’da birçok kez yaşanmış ve bu vakalar basına yansımıştır. İktidar ise bu meseleyi araştırma gereği dahi duymamıştır. Bu işlerin suç ortağı/destekleyicisi oldukları için duymalarını da elbette beklemiyoruz. Halkevleri yıllardır halkın hakları için mücadele etmiş, bu mücadelede iktidarın, emniyetin ve yargının haksız ve gerçek dışı saldırılarına maruz kalmıştır.

Verdiğimiz haklı ve meşru mücadeleler sonucu gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlayan ve aklanan Halkevleri; iktidarın savaş politikalarının karşısında barış, talan politikalarının karşısında çevre ve doğa hakkı, emek sömürüsü politikalarının karşısında işçi hakları, yoksulluk ve biat politikalarının karşısında insanca yaşamı savunduğu için halen iktidarın baskı ve saldırılarına maruz kalmaktadır. Kamuya yararlı dernek statümüzü yargıya müdahale ile kaldıran, şube başkanlarımızı hukuksuzca gözaltına alan, şubelerimizi mühürlemeye çalışan iktidarın hukuksuzluklarına karşı verdiğimiz ve haklı çıktığımız mücadeleler belli ki iktidarın Halkevlerine karşı tahammülsüzlüğünü arttırmış olacak ki; son örneğini gördüğümüz çete vakasındaki gibi üyelerimizi yasadışı yollarla tehdit ve yıldırma işine girişmişlerdir. Bu ahlaksızlık ve hukuksuzluk Halkevleri’nin verdiği haklı mücadeleye asla ket vuramayacaktır. İnsanların önünü kesmeyi, tehdit etmeyi, alıkoymayı legal gören bu iktidar destekçisi çete hakkında Halkevleri olarak suç duyurusunda bulunacağımızı, sürecin aktif takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler