Takip Et

Güncel

Ankara’da 16 köpeği katleden 3 kişiye 10’ar yıl hapis cezası

Ankara Batıkent’te 15 sokak köpeğini zehirleyerek katletmek suçundan yargılanan 3 kişi, 10’ar yıl hapis cezası alırken, Mahkeme, sanıkların tutuklanmasına karar verdi

Ankara Batıkent’te 15 sokak köpeğini zehirleyerek katletmek suçundan yargılanan 3 kişiye, “sahipli hayvanı öldürmek suretiyle mala zarar verme” ve “çevreyi kasten kirletmek” suçlarından 10’ar yıl hapis ile 15’er bin lira adli para cezası verildi.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanıklardan Musa Devran ve Aydın Gölge, müşteki Buket Özgünlü ile sanık ve müdahil avukatları katıldı. Sanıklardan Levent Özcan’ın rahatsızlığını gerekçe göstererek katılmadığı duruşmada, Ankara Barosu Hayvan Hakları Kurulu, Ankara Barosu Toplumsal Davalar ve Hukuk Araştırmaları Merkezi, İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi, Hayvan Hakları ve Etiği Derneği’nin avukatları da hazır bulundu.

Sanıklardan Aydın Gölge, duruşmada köpekleri katlettiğini itiraf etti. Duruşmada daha sonra katliama ilişkin üç güvenlik kamerası görüntüsü izlendi.

Savcı Mehmet Hanifi Yıldırım, sanıkların “iştirak halinde sahipli hayvanı öldürmek suretiyle mala zarar verme” ve “iştirak halinde çevreyi kasten kirletmek” suçundan cezalandırılmalarını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanıkların “sahipli hayvanı öldürmek suretiyle mala zarar verme” suçundan 2’şer, “çevreyi kasten kirletmek” suçundan da kullanılan zehrin niteliği, olay yerinin park alanı olması, çocukların da burada oynaması gibi unsurları dikkate alarak 8’er yıl hapis ve 15’er bin lira adli para cezasına çarptırılmasına karar verdi. Ayrıca, 3 sanığın da tutuklanmasına karar verildi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler