Takip Et

Güncel

Ankara Üniversitesi’nde öğrencilere saldırı

Ankara Üniversitesi’nde düzenlenen “Türkiye’nin Modernleşme Süreci ve Mekteb-i Mülkiye Sempozyumu”na girmek isteyen öğrenciler, özel güvenlik görevlilerince coplarla darp edildi

Ankara Üniversitesi (AÜ) ve Türk Tarih Kurumu (TTK) tarafından Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Rektör Erkan İbiş ile Kültür Bakanı Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın katılımıyla düzenlenen  “Türkiye’nin Modernleşme Süreci ve Mekteb-i Mülkiye Sempozyumu”na fakültede okuyan öğrenciler alınmadı.

Salonda Türkiye’nin modernleşmesinde Mülkiye’nin rolü konuşulurken, içeri girmek istedikleri salonun kapısını kilitlemeye çalışan güvenlik personeline karşı çıkan öğrenciler güvenlik görevlilerince coplandı.

Darp edilen öğrenciler maruz kaldıkları saldırıyı fakülte koridorlarında “Cebeci faşizme mezar olacak” sloganları atarak protesto ederken, yaşanan olay üniversitedeki birçok öğrenci kulübü tarafından yapılan yazılı açıklama ile protesto edildi.

Kampüste “güvenlik” önlemi

Fakültede bulunan öğrenci toplulukları dün (18 Kasım) sempozyuma ilişkin bir bildiri yayınlamış, “Mülkiye düşmanlığı olan ve akademide kıyıma giden bir rektörün yıkmak istediği kürsüde konuşma yapması kabul edilemez” diyerek fakültenin onuruna sahip çıkma çağrısı yapmıştı.

Sempozyum öncesi Cebeci kampüsünün içinde ve dışında çevik kuvvet ekipleri bulunurken, üniversitenin özel güvenlik birimi de harekete geçti.

Öğrencilerin katılımına açık olan sempozyuma bildiriyi hazırlayan öğrenci topluluklarının girmesi engellendi. Aziz Köklü Salonu kapısından geçirilmeyen öğrencilerin itirazı üzerine arbede çıktı. Güvenlik görevlileri öğrencilere coplarla saldırdı.

Öğrencilerin bildirisi

Ankara Üniversitesi Aydınlanma ve Sosyal Araştırmalar Topluluğu, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Topluluğu, Ankara Üniversitesi Sosyalist Düşünce Topluluğu, Ankara Üniversitesi Yenilikçi Düşünce Topluluğu, Mülkiye Emek Topluluğu, Siyasal Bilgiler Fakültesi Edebiyat Topluluğu ve Sine-i Tüllab’ın imzasıyla yayınlanan bildiride şu ifadeler yer alıyordu:

“Fakültemizin 160 yıllık tarihini, akademik ve ilerici mirasını hiçe sayan, fakülte tarihimizin en büyük akademi kırımlarından birini gerçekleştiren mevcut rektör Erkan İbiş’in 19 Kasım Salı günü fakültemizde gerçekleştirilecek olan Türkiye’nin Modernleşme Süreci ve Mekteb-i Mülkiye Sempozyumunda onur kurulunda yer aldığını öğrenmiş bulunmaktayız. SBF’nin ilerici gençleri olarak bildirmekteyiz ki, Mülkiye düşmanlığını her eyleminde belirten, akademide kıyım gerçekleştiren, Cebeci Kampüsünü polis ablukasında tutmaya çalışan bu zatın yıkmaya çalıştığı kürsüde konuşma yapmaya çalışması kabul edilemez bir durumdur. Bizlerin önüne sempozyum diyerek belirli dönüşüm hamleleri olarak sunulan bu utanç verici tablonun oluşum mimarları yine seçimle gelmemiş kayyum idareciler ve yandaşlarıdır. Ve şu da çok iyi bilinsin ki: Hocalarımızı ihraç etmiş, bizleri soruşturmalar ile uzaklaştırmaya çalışıyor olabilirler fakat hakikati ihraç edemezler! Biz buradayız!”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler