Takip Et

Güncel

Ankara tren kazası davasının ilk duruşması başladı

Ankara’da 13 Aralık 2018 tarihinde dokuz kişinin öldüğü Yüksek Hızlı Tren (YHT) kazasına ilişkin 10 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması, Ankara 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

Ankara ile Konya arasında sefer yapan YHT ile rayları kontrol için bulunan kılavuz trenin çarpışması sonucu meydana gelen kazada, üçü makinist dokuz kişi yaşamını yitirirken, onlarca kişi de yaralanmıştı. “Birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan üçü tutuklu 10 sanık duruşmada hazır bulundu. Duruşmaya ayrıca kazada yaşamını yitirenlerin aileleri ve avukatları da katıldı.

Kimler yargılanıyor?

Ankara’da meydana gelen tren kazasına ilişkin açılan davada, tren teşkil memuru Osman Yıldırım, hareket memuru Sinan Yavuz, trafik kontrolörü Emin Ercan Erbey tutuklu. Tutuksuz yargılanan isimler şöyle: “YHT Ankara Müdürü Duran Yaman, YHT Trafik Servis Müdürü Ünal Sayıner, TCDD Emniyet ve Kalite Yönetimi Daire Başkanı Erol Tuna Aşkın, TCDD Trafik ve İstasyon Yönetimi Daire Başkanı Mükerrem Aydoğdu, YHT Ankara Gar Müdür Yardımcısı Kadir Oğuz, Şube Müdürü Recep Kutlay, Trafik Servis Müdür Yardımcısı Vekili Ergün Tuna.”

Kimlik tespiti ardından başlayan duruşmada sanıklar dinleniyor.(MA)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler