Connect with us

Güncel

Andrzej Duda’ya gökküşağı protestosu

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın yemin törenine muhalefet partisi vekilleri gökkuşağı renklerini temsil eden giysileri ile katılarak protesto gerçekleştirdi

Geçtiğimiz ay yeniden seçilen ve beş yıl daha görev yapacak olan Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın yemin törenine muhalefet partisi vekilleri gökkuşağı renklerini temsil eden giysileri ile katıldılar. Vekillerin koronavirüs tedbirleri kapsamında taktığı maskeler de gökkuşağı renklerindeydi.

Polonya’da iktidardaki sağcı Hak ve Adalet Partisi’nin (PiS) desteğiyle 13 Temmuz’da seçilen Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın ilk icraatı toplumsal cinsiyet eşitsizliği temelli şiddete karşı bir sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmak ve LGBTİ+’ların evlat edinmesini yasaklayan bir tasarıyı imzalayacağını açıklamak oldu.

Duda’nın seçilmesinin ardından ülkedeki kentlerin üçte biri belediye meclisi kararlarıyla kendilerini “LGBT ideolojisinden arınmış bölge” ilan etti ve LGBTİ+’ların en temel insan haklarına karşı bir yerel yönetim politikası izleyeceklerini açıkladı.

New York Times’a konuşan Sol Milletvekili Anna-Maria perukowska, Duda’nın kampanyasının “LGBT insanlarını inkâr ederek insanlıktan çıkardığını” sözlerine ekleyerek “Başkan Andrzej Duda’ya … anayasada herkes için eşitlik garantisi olduğunu hatırlatmak istedik onlara, insan olma hakkı. ” dedi.

Günün Haberleri

More in Güncel