Takip Et

Basın

Anayasa Mahkemesi’nden Deniz Yücel için hak ihlali kararı

Anayasa Mahkemesi, Deniz Yücel’in dosyasında hak ihlali bulunduğunu ifade etti. Anayasa Mahkemesi kişi güvenliği hürriyeti ve basın özgürlüğü haklarının ihlal edildiğine hükmetti

Anayasa Mahkemesi (AYM), Deniz Yücel davasında hak ihlali kararı verdi. Gazeteci Deniz Yücel’in kişi güvenliği hürriyeti ve basın özgürlüğü haklarının ihlal edildiğine hükmeden Mahkeme, Yücel’e 25 bin lira tazminat ödenmesini kararlaştırdı.

Türkiye ve Almanya vatandaşı olan Deniz Yücel, ‘PKK ve FETÖ propagandası yapmak’ ile halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçlarından tutuklanarak 1 yıl cezaevinde kalmış ardından tahliye edilmişti. Yücel’in tutuklu bulunduğu süreçte yapılan başvuru, bugün karara bağlandı. 

Deniz Yücel’in, tutuklu bulunduğu süreçte Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Türk hükümeti arasında pazarlık konusu olmuş, tahliye edilmesi kamuoyunda “Merkel istedi tahliye edildi” ifadeleriyle tartışılmıştı.

Yüksek mahkeme, tutuklamanın hukuki olmaması sebebiyle Yücel’in kişi hürriyeti ve güvenliği ile basın ve ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğine karar verdi. Hak ihlali kararıyla birlikte Yücel’e 25 bin lira tazminat ödenmesine hükmedildi.

Günün Haberleri

Basın konulu diğer haberler