Takip Et

Güncel

Anadilinde konuştuğu için nefret saldırısına maruz kalan 74 yaşındaki kürde yönelik saldırıyı soruşturma dosyası kapatıldı

Çanakkale’de kürtçe konuştuğu için saldırıya uğrayan 74 yaşındaki Ekrem Yaşlı’nın soruşturma dosyası ‘somut delil’ bulunamadığı gerekçesiyle kapatıldı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde göz ameliyatı olan eşinin refakatinde bulunan Ekrem Yaşlı, başka bir hastanın refakatçisi tarafından darbedildi. Soda şişesiyle kafasına vurularak yaralanan Yaşlı, tüm ifadelerinde ve gazetecilere yaptığı açıklamalarında, “Eşimle Kürtçe konuştuğum için bana saldırdı” demesine rağmen, dosya kapatıldı.

Valilik ve savcılıktan peş peşe yapılan açıklamalarda, 74 yaşındaki Yaşlı’nın beyanlarının aksine ‘Kürtçe konuştuğu için saldırıya uğramadığı’ öne sürüldü.

Evrensel’den Seçkin Sağlam‘ın haberine göre henüz soruşturma dosyası dahi hazırlanmadan, önce hastaneden, ardından Çanakkale Valiliği’nden ve son olarak da Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan açıklamalar peşi sıra geldi. Açıklamalarda Ekrem Yaşlı’nın ifadesinin aksine “Kürtçe konuştuğu için saldırıya uğramadı” denildi ve “Soyut iddialara somut deliller bulanamadı” gerekçesi gösterildi.

Dosyaya Erişilemiyor

İHD Çanakkale Şubesi ise başvurucunun talebi üzerine, polisteki ifade işleminde de hazır bulunduklarını belirtti. Açıklamada, şu bilgilere yer verildi: “Başvurucu 74 yaşındaki Ekrem Yaşlı ile 71 yaşındaki eşi Bedriye Yaşlı’nın söz konusu saldırıya ilişkin başından beri ısrarlı ve birbiriyle tutarlı ifadelerinde, kendi aralarında anadilleri olan Kürtçe dilinde konuşmaları üzerine saldırganın kendilerine sözlü olarak sataşmaya başladığı ve bu sözlü sataşmanın fiziki saldırıya döndüğü yönünde olmuştur.  Yine mağdurlar, müşahedenin devam etmesi gerekmesine rağmen, güvenliklerini sağlayamayan hastane tarafından, saldırı sonrası apar topar hastaneden taburcu edildikleri ve kendilerine ‘herhangi bir komplikasyon olması ihtimaline karşı Çanakkale Merkez ilçeden ayrılmamalarının’ söylendiğini belirtmişlerdir.

Savcılık:Saldırganın Cezai Ehliyeti Olmaması Nedeniyle Soruşturma Kapatıldı

17 Ekim tarihinde tarafımıza ulaştırılan vekâletname ile dosyada inceleme yapmak ve delil toplanması taleplerimizi sunmak üzere tarafımızca yapılan başvuruda, dosyanın tamamlanmamış olması gerekçe gösterilerek dosyaya avukat erişimi engellenmiş ancak her nasılsa aynı gün Çanakkale Cumhuriyet Savcılığı tarafından, saldırganın cezai ehliyetinin olmaması gerekçe gösterilerek dosya takipsizlikle sonuçlandırılmıştır.”

Dosyanın mağdurlardan kaçırıldığını vurgulayan İHD, soruşturmanın selametine gölge düştüğü ifade edildi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler