Takip Et

Güncel

Amed’in Lice İlçesinde 15 muhtar görevden alındı

İçişleri Bakanlığı’nın görevden aldığı 259 muhtardan 15’i, Lice ilçesinde sokağa çıkma yasaklarının ilan edildiği ve baskınların düzenlendiği mahallelerin muhtarlarından oluşurken, verilen karar muhtarlara tebliğ edildi

İçişleri Bakanlığı tarafından 259 muhtarın görevden alınması ardından muhtarlara yönelik operasyonlar başladı. Bu kapsamda Diyarbakır Lice ilçesinde 15 mahalle muhtarına görevden alındıklarına dair karar tebliğ edildi. İlçenin Güçlü (Celik) Mahallesi Muhtarı Abdurrahman Akdemir, Baharlar (Barav) Mahallesi Muhtarı Bahri Narin, Şenlik (Xeraba) Mahallesi Muhtarı Edip Nazlıer, Birlik (Çemê Elika) Mahallesi Muhtarı Nakif Mamuk, Yamaçlı (Dizdeni) Mahallesi Muhtarı Hüsnü Aslan, Daralan (Comelaş) Mahallesi Muhtarı Yusuf Peker, Karahasan Mahallesi Muhtarı Hanifi Gülen, Kali Mahallesi Muhtarı Çetin Dirin, Bayırlı (Karincak) Mahallesi Muhtarı Aziz Doğan, Yalımlı (Xosor) Mahallesi Muhtarı Seyfettin Demir, Ulucak (Heşedere) Mahallesi Muhtarı Mahfuz Mayda, Dallıca (Cofitne) Mahallesi Muhtarı Abdurrezak Kuzu, Yolçatı (Sise) Mahallesi Muhtarı Nejat İzgi, Yünlüce (Mele) Meki Yalçın ve Ergin (Marke) Mahallesi Muhtarı Çerkez Babur görevden alındı.

Mezopotamya Ajansında yer alan haberde, Görevden alınması ardından dün evinin kapısı kırılarak gözaltına alınan Karahasan Mahallesi Muhtarı Hanifi Gülen, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. İçişleri Bakanlığı tarafından 103 köy ile 156 mahalle muhtarı olmak üzere 259 muhtarı görevden alınmasıyla ilgili şu açıklamada bulunmuştu: “Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya irtibatı bulunduğu değerlendirilen, görevin niteliğiyle bağdaşmayan eylemleri olduğu görülen 103 köy muhtarı ile 156 mahalle muhtarı olmak üzere toplam 259 muhtar adli ve/veya idari işlemlerin tekemmülü ve halihazırda yürütmekte oldukları görevin hassasiyeti nedenleriyle haklarında nihai karar verilene kadar görevlerinde kalmalarının doğurabileceği telafisi imkansız sonuçlar dikkate alınarak geçici bir tedbir olarak 442 sayılı Köy Kanunu ve 4541 sayılı Şehir ve Kasabalarda Mahalle Muhtar ve İhtiyar Heyetleri Teşkiline Dair Kanuna istinaden İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından görevden uzaklaştırılmıştır.”

Görevden alınan muhtarların, sürekli sokağa çıkma yasağının ilan edildiği ve askeri operasyonların düzenlendiği mahallelerin muhtarı olması dikkat çekti. Bu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 12 Ağustos 2015’te 8’inci Muhtarlar Buluşması’nda yaptığı şu konuşmayı hatırlattı: “Şu anda devletin çok daha gayretli, çok daha bu konularda yılmayacak şekilde operasyonlarına devam etmek suretiyle, hangi evde ne var ne yok, istihbaratıyla her şeyiyle bunu ortaya çıkarmak durumundadır. Ben bu konuda muhtarlarımızdan da destek bekliyorum, onu da söyleyeyim. Ben biliyorum ki benim muhtarım hangi evde kim var, nedir ne değildir. Bunu gelecek, gayet uygun sakin bir şekilde orada kaymakamına gerekirse valisine, emniyet müdürüne bildirecek. El birliği yapacağız. Dayanışma içerisinde olacağız.”

 

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler