Takip Et

Dünya

Almanya ve Fransa’dan Dünya Sağlık Örgütüne destek

Almanya ve Fransa, salgın döneminde kimi eleştirilere maruz kalan Dünya Sağlık Örgütü’ne politik ve ekonomik destek sunacaklarını açıkladı

Fransa ve Almanya’nın sağlık bakanları, Cenevre’de gerçekleştirilen basın toplantısında Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) siyasi ve finansal destek sunacaklarını duyurdu.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, 500 milyon Euro’nun WHO’ya bağışlanacağını duyurarak, bu fon için “şimdiye kadar bağışladığımız en yüksek miktar” açıklaması yaptı. “Bugün her zamankinden daha güçlü, şeffaf ve hesap verebilir bir DSÖ’ye ihtiyacımız var” diyen Spahn, “DSÖ salgına küresel müdahale çabalarını yönetebilir ve koordine edebilir” ifadelerini kullandı.

Ortaklıktan başka yol yok

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran ise, Fransa’nın Lyon kentinde bulunan bir WHO araştırma merkezine 90 milyon Euro destek sunacaklarını ve 50 milyon Euro’luk ek fon sağlayacaklarını açıkladı. Veran, “Dünyanın çok-uluslu bir örgüte her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğuna gerçekten inanıyorum. Dünyanın ortaklıktan başka bir yolu olduğuna inanmıyorum.  (Kovid-19’a karşı) küresel bir yanıt vermeye ihtiyacımız var ve sadece WHO bu yanıtı verebilir” dedi.

WHO Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, basın toplantısında söz alarak ABD’nin, WHO’ya yönelik “pandemiyi erken tanımakta yavaş kaldığı” eleştirisine değindi. Ghebreyesus, WHO’nun ihtiyaç duyduğu finansal ve politik desteğe hala sahip olduğunu söyledi.

Üst düzey bir Avrupa sağlık yetkilisi geçen hafta Reuters’a yaptığı açıklamada, Avrupa hükümetlerinin ABD ile WHO’yu revize etmek üzerinde çalıştığını belirtmişti. Aynı yetkili, Washington’un WHO’ya desteğini çekme kararına neden olan endişelerin bir kısmını, Avrupa’nın da paylaştığının sinyallerini vermişti. ABD Başkanı Donald Trump, geçen ay WHO’nun “Çin merkezli” olduğunu iddia ederek, WHO ile bağlarını kestiğini duyurmuştu. Ancak WHO’ya fon kesintisine dair resmi bildirimin henüz WHO’ya iletilmediği bildiriliyor.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler