Takip Et

Dünya

Almanya Savunma Bakanı’ndan Rojava açıklaması: Türkiye orayı ilhak etti

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, “Türkiye gibi NATO müttefikimiz olan bir ülkenin, güvenlik çıkarları meşru olsun olmasın devletler hukukuna aykırı bir şekilde bir bölgeyi ilhak ettiği ve insanların buradan sürüldüğü, bir gerçektir” dedi.

Suriye’de Birleşmiş Milletler (BM) denetiminde güvenli bölge önerisiyle gündeme gelen Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’yi işgal ettiğini söyledi. Konuya dair dün konuşan Kramp-Karrenbauer, “Türkiye gibi NATO müttefikimiz olan bir ülkenin, güvenlik çıkarları meşru olsun olmasın devletler hukukuna aykırı bir şekilde bir bölgeyi ilhak ettiği ve insanların buradan sürüldüğü, bir gerçektir” ifadelerini kullandı.

Deutsche Welle Türkçe’nin geçtiği haberde, Yeşiller partisi meclis grubunun dış politika sözcüsü Omid Nouripour da Savunma Bakanının özellikle de kriz dönemlerinde daha net ve özenli tezler öne sürmesi gerektiğini savunurken, Hür Demokrat Parti meclis grubunun dış politika sözcüsü Alexander Graf Lambsdorff ise, Savunma Bakanını yanlış bilgiler yaymakla suçladı. 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler