Connect with us

Dünya

Almanya Dışişleri Bakanı: Deniz Yücel tek engel değil

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, “Yücel’in tutukluluğu ilişkilerin geliştirilmesi önünde çok önemli bir engeldi, fakat tek engel değildi” dedi

Deniz Yücel’in serbest bırakılması için Erdoğan’la iki gizli görüşme yaptığı ortaya çıkan Gabriel, Münih Güvenlik Konferansı’nda konuştu.

Bakan Gabriel, Deniz Yücel’in tahliyesinin önemli olduğunu ancak Türkiye ile ilişkilerde tek engel olmadığını belirtti.

Gabriel, Başbakan Binali Yıldırım ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in görüşmesinden hemen sonra tahliye edilen Deniz Yücel için şunları söyledi: “Alman gazeteci Deniz Yücel’in tutukluluğu ilişkilerin geliştirilmesi önünde çok önemli bir engeldi, fakat tek engel değildi. Yedi Alman devlet görevlisi Türkiye’de hapisten çıkarıldı ve Almanya’ya geldi. Fakat beş kişi hâlâ hapiste. Avrupa’nın değerlerini düşündüğümüzde, Türkiye ile bu konuda ciddi fikir ayrılıklarımız var. Fakat her şeye rağmen, birçok soruda olduğu gibi Türkiye çok büyük ve önemli bir komşu. Uluslararası etkisi olan bir ülke. Şimdi bence bu momentumu kullanmalı, Türkiye ile her türlü teması sürdürmeli, her şeyin bir gecede olmasını beklememeliyiz. Çünkü burada iyi bir şeyi şartları daha da iyileştirmek için kullanmaktan başka bir yöntem düşünemiyorum. Biz de her fırsatı değerlendireceğiz, Türkiye ile iletişimi sürdüreceğiz. Bağımsız bir yargı sistemi oluşturulması, basın özgürlüğü, insan hakları gibi zorlu konularda Türkiye ile farklı fikirlere sahip olabiliriz. Ama bu gibi sorunları Türkiye ile resmi temasları sürdürmeden halledemeyiz.”

 

Günün Haberleri

More in Dünya