Takip Et

Dünya

Almanların çoğu Türkiye’yi NATO’da istemiyor

Almanların yüzde 58’i Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye işgal saldırıları nedeniyle NATO üyeliğine son verilmesini, yüzde 61 ise Türkiye’ye ekonomik yaptırımlar uygulanmasını istiyor

Alman Haber Ajansı (Deutsche Presse-Agentur DPA), YouGov kamuoyu araştırma şirketine yaptırdığı anketin sonuçlarını yayımladı. Ankete katılanların çoğu hükümetin Türkiye’ye yönelik daha sert bir tutum izlemesi gerektiği görüşünde. Ankete katılanların yüzde 58’i Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye işgal saldırıları nedeniyle NATO üyeliğine son verilmesini istedi. 

Yüzde 61’inin Türkiye’ye ekonomik yaptırımların uygulanmasını isteyen ankette, yüzde 69’u da silah ve teçhizat ihracatının tamamen durdurulmasını talep etti.

Güvenli bölgeye karşı 

Ankette, Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer’in Kuzey Suriye’de Birleşmiş Milletler (BM) liderliğinde oluşturulmak istenen güvenli bölge önerisi de soruldu. Anket sonuçlarına göre, katılanların yüzde 30’u güvenli bölge önerisini olumlu karşılarken, yüzde 39’u bu öneriyi reddetti.

Anketi yanıtlayanların yüzde 50’si, Alman askerlerinin bölgede olası bir BM misyonuna katılmasına karşı olduğunu, yüzde 26’sı bu fikri desteklerken, yüzde 24’ü ise görüş beyan etmedi. Ankete katılan Hristiyan Birlik (CDU/CSU) seçmeninin yüzde 39’u öneriyi desteklerken, Alman Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) seçmenlerinin ise yüzde 29’u öneriyi olumlu bulduğunu dile getirdi.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler