Takip Et

Dünya

Alexis’in katledilişinin yıldönümünde Yunanistan’da eylemler

6 Aralık 2008’de Atina’da polis tarafından vurularak öldürülen 15 yaşındaki anarşist öğrenci Alexandros Grigoropoulos’un cinayetinin 11. yıldönümünde Atina başta olmak üzere Yunanistan’ın pek çok yerinde eylemler gerçekleştirildi

Alexis’in katledilmesini protesto eylemleri 5 ve 6 Aralık’ta gün boyunca sürdü. Eylemler nedeniyle Atina’da bazı metro istasyonları kapanırken Exarcheia bölgesi binlerce polis tarafından abluka altına alındı. Polis, arama noktaları kurarak kimlik kontrolleri ve çanta aramaları gerçekleştirdi. Akşam saatlerinde Yunan solu ve anarşistlerinin gerçekleştirdiği eylem öncesinde, eyleme katılmak için gelen iki MKP taraftarı gözaltına alındı.

Atina’da 6 Aralık günü ilk eylem, öğlen saatlerinde toplanan binlerce öğrenci tarafından gerçekleştirildi. Üniversite ve lise öğrencileri, Akademia Meydanı’nda toplanarak Exarcheia bölgesine yürüdü. İkinci eylem bir kısım Yunan sol, sosyalist ve anarşistlerinin çağrısıyla saat 18.00’de başladı. Akademia Meydanı’nda toplanan kitle Syntagma Meydanı’ndan geçerek tekrar Akademia Meydanı’na yürüdü.

Eyleme Türkiye-Kürdistan Eylem Birliği de katıldı. Eylem Birliği, “Alexis, Berkin, Mihmed, Farklı Zamanlar, Aynı Katiller, Aynı Vahşet”  sloganı yazılı bir pankartla katılım sağladı.

Eylemin ardından polis saldırısında onlarca gözaltı

Eylemin sonlanmasının ardından özellikle Exarcheia bölgesinde saldırganlaşan polis, onlarca gözaltı yaptı. Çok sayıda kişiyi gözaltına alan polis bu sırada şiddet uygulayarak ters kelepçe dayattı.

Kitlenin molotof, sapanlarla karşılık verdiği eylemlerde polis ayrıca katılımcıların ve muhabirlerin fotoğraf çekmesini de engellemeye ve de çekilen fotoğrafları sildirmeye çalıştı.

Ne olmuştu?

Alexandros Grigoropoulos, 6 Aralık 2008’de arkadaşı Nikos Romanos ile Atina’nın Exarcheia Bölgesi’nde bulunduğu sırada yanlarına gelen polisler tarafından doğrudan ateş edilerek öldürüldü. Alexis’in katledilmesinden sonra başta Atina olmak üzere Yunanistan’ın birçok şehrinde iki hafta süren bir ayaklanma yaşandı. Özellikle ilk 3 gün boyunca Atina’da hayat durdu.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler