Connect with us

Güncel

Alevilere ‘vazalak’ diyen TDK’ye tepki yağıyor

TDK’nın sözlüğünde Alevileri, “vazalak” olarak tanımlaması sosyal medyada tepkileri neden oldu

TDK, Büyük Sözlüğü’nde “vazalak” kelimesi için iki ayrı tanımlama yer alıyor. Birinde “geveze, sözünü bilmez, aptal, serseri” anlamları sıralanırken, diğerinde ise “Alevi, Müslüman olmayıp, öyle görünen ve oruç yiyen” tanımlamaları yapılıyor.

TDK’nın bu tanımlamasına Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği’nin Kurucu Başkanı ve 25. Dönem HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, tepki gösterdi.

PİRHA’ya konuşan Kenanoğlu, şunları söyledi: “Alevilere yönelik çok çeşitli hakaret içeren tanımlar yapıldığını biliyordum ama Vazalak denildiğini ilk defa duydum. Alevilere diğer toplulukların ve devletin böyle dediğini, tanımladığını duymamıştım. Devletin resmi kurumu olan TDK’nın bir toplumu inancından dolayı ‘Geveze, sözünü bilmez, aptal, serseri’ anlamına gelen bir söz ile tanımlaması bu topluma yani Alevilere hakarettir. Ayrıca Vazalak sözünün 2. anlamı ise yani ‘oruç yiyen, Müslüman olmayıp öyle gözüken, Alevi’ tanımlaması ise haddi aşan bir tanımlamadır. Alevilerin orucu vardır ve ne zaman nasıl tutulacağına da kendileri karar verir ve tutarlar. Alevilerin Müslüman olup olmadığını tartışmak ta TDK’nın işi değildir. Bu da Alevilerin kendi meselesidir.”

 

Günün Haberleri

More in Güncel