Connect with us

Güncel

Alevi inancına hakaretler yağdıran mektup Meclis gündeminde

HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, Sultanbeyli’de bulunan Hubyar Sultan Cemevi’ne gönderilen nefret ifadelerinin yer aldığı mektubu Meclis gündemine taşıdı

İlk olarak Gazete Patika’nın gündeme taşıdığı, Alevi inancına onlarca hakaret eden mektup, İstanbul Sultanbeyli’de bulunan Hubyar Sultan Cemevi’ne gönderildi. Mektupta alevi inancı hakkında “sapkın, çarpık” gibi ifadelerin yanı sıra, Ermenilere ve Dersimlilere yönelikte ırkçı söylemler kullanılmıştı.

Alevi inancına hareketler yağdıran mektup, HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul tarafından Meclis gündemine taşındı. Toğrul, Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplandırması istemiyle soru önergesi verdi.

Toğrul, Yıldırım’a şu soruları sordu;

– Alevi inancına karşı bu tür nefret söylemi içeren mektuplar kim ve/veya kimler tarafından gönderilmiştir? Bu şahıs ve/veya şahısların kimliğinin belirlenmesi için bir girişimde bulunacak mısınız? Alevi inancına karşı yapılan bu saldırıların derhal durdurulması için bir çalışma yürütecek misiniz?

– Alevilere yönelik çok çeşitli hakaret içeren tanımlar yapılmaktadır. Bu tanımların yapılmasının temel nedeni nedir?

– Alevi inancı için yapılan ırkçı tanımlama ya da hakaret içerikli mektup ile Alevi yurttaşlar kimler tarafından hedef gösterilmektir? Bu ırkçı tanımlama veya hakaret içerikli mektuplar hakkında bir inceleme başlatacak mısınız? Bu kişi ve/veya kişiler, resmi ya da gayri resmi kuruluşlar kimler tarafından teşvik edilmektedir?

– TDK sözlüğünde Alevilik için yapılan tanımlamanın da “hakaret” içerikli olması ile mektubun içeriğindeki ifadelerin benzer olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Alevilik inancına ilişkin bu algının üretilmesinde resmi kurumların tezlerinin payı nedir?

– Alevi inancına karşı bu tür söylemler içeren mektuplar daha önce de pek çok kez Alevi kurumlarına gönderilmiştir. Geçmişten günümüze süregelen bu tür durumlarda bu şahıslar hakkında herhangi bir  hukuki iş ve işlemler yürütülmüştür?

Günün Haberleri

More in Güncel