Connect with us

Makale

AKWEL’de Toplu İş Sözleşmesi imzalandı

Türk İş’e bağlı Türk Metal sendikası, AKWEL fabrikasında Toplu İş Sözleşmesi imzaladı

Bursa’da bulunan AKWEL fabrikasında uzun bir süredir örgütlenme çalışması yürüten Türk Metal Sendikası patronun baskıları sonucunda sendikaya üye işçiler işten çıkarılmış, Türk Metal Sendikası fabrika önünde eylem yapmıştı. Eylemler sonrası geri adım atan AKWEL patronu sendikayı tanıyarak Toplu İş Sözleşme masasına oturdu. Cumartesi günü yapılan son oturumun ardından AKWEL’de sözleşme imzalandı.

Türk Metal Sendikası tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

 “Üyelerimizle birlikte yürüttüğümüz bu zorlu süreçte,  üyelerimizin ücretlerine sözleşmenin ilk yılı için çekme, seyyanen zam, kıdem zammı ve sosyal yardımlarla birlikte %41,82 oranında zam alındı. Bu oran, ortalamada brüt 1.290 TL’lik ücret zammına tekabül etti. Ayrıca sözleşmenin üçüncü ve dördüncü altı aylık dönemlerinde enflasyon oranında zam alındı.

Sendikamız çatısı altında yeni örgütlenen Akwel emekçileri bu sözleşme ile birlikte ilk kez Gece Çalışma Tazminatı, Postabaşılık Tazminatı, Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, ilk yıl için 1 ikinci yıl için 2 ayakkabı çeki, Ramazan Bayramında Erzak Çeki, Temizlik Malzemesi gibi yeni kazanımlarında sahibi oldu. Sözleşme 01.12.2019-31.08.2021 tarihleri arasında 21 ay geçerli olmak üzere imzalandı.”

Günün Haberleri

More in Makale