Takip Et

Güncel

AKP’li eski vekil: Kararları Pelikan çetesi veriyor

AKP eski Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, AKP’de Pelikan yapılanmasının etkisi olduğunu açıkladı

AKP’de yönetim kadrolarında görev yapan, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu eski Başkanı ve 4 dönem Sakarya milletvekilliği yapmış olan Ayhan Sefer Üstün, Pelikan yapılanması üzerine açıklamalarda bulundu.

Üstün, “Partinin karar mekanizmaları dumura uğratılmış, istişare tamamen rafa kaldırılmış görünüyor. Paralel oluşumların en başında da Pelikan yapılanması geliyor. AK Parti de stratejik kararları artık bu paralel Pelikan çetesi alıyor ve uygulatıyor” dedi.

‘Bu yapıyı deşifre edip tasfiye etmesi gerekir’

Medya Faresi’nin haberine göre; Pelikan yapılanmasının, ‘metastaz yapmış bir kanser hücresi’ gibi AKPyi sardığına dikkat çeken Üstün, isimlerini, mekanlarını, faaliyetlerini herkesin bildiği bu illefal yapılanmaya karşı, “ Vicdanlı bir savcıdan önce, AK Parti içerisinde hala varlığına inandığım dava ehli vatansever kardeşlerimizin bu yapıyı deşifre edip, tasfiye etmesi gerekir” çağrısında bulundu.

Pelikan yapılanmasının en büyük saldırı ve operasyonu eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na karşı gerçekleştirdiğine dikkat çeken Üstün, (İllegal yapılanmaya karşı mücadele eden olmadı mı sorusuna), “Olmadı, olamazda. Çünkü parti içinde birileri bunları kendi şahsi çıkar ve hevesleri için kullanıyor. Kendilerine medya desteği de sağlayarak Pelikanı koruyor ve kolluyor” yanıtı verdi.

İstanbul seçimlerinden sonra AKP içinde varlığı uzun zamandır tartışma konusu olan paralel yapılanma da denilen ‘Pelikan yapılanmaya’ karşı çıkışlar dikkat çekiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski metin yazarı ve AKP Ankara eski Milletvekili Aydın Ünal da, kısa bir süre önce “AK Parti’nin önündeki en büyük sorun, Pelikan adı verilen paralel örgüttür” demişti.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz nisan ayında Erdoğan’ın ‘tek adam’ konumunu, muhaliflerin tutuklanması, hukuk ihlalleri, YSK’nın KHK ile ihraç edilen seçim galiplerine mazbata vermemesini de içeren manifestosuna destek veren isimlerden AKP’li eski milletvekili Ayhan Sefer Üstün, Pelikan yapılanması, nasıl ortaya çıktığı, nasıl  ve nerede çalışma yaptıkları konusunda Türkiye Gündemi’nin sorularını yanıtladı ve çok özel açıklamalarda bulundu.

Seçim muhasebesi ve Pelikan

İstanbul seçimleri; seçim geldi ve geçti. Bundan sonra da periyodik şekilde yapılmaya devam edilecek. Seçim kaybedilir, kazanılır önemli olan bundan ders çıkarmak lazım hiçbir zaman ilkelerimizi, değerlerimizi, insanlığımızı kaybetmemiz gerekir.

İşte şimdi muhasebe yapma zamanı. Peki esaslı bir muhasebe yapılma ihtimali var mı diye sorarsanız; bu manada pek ümitli değilim. Usulüne uygun bir muhasebe yapmak için asgari üç unsurun olması gerekir. Birincisi muhasebeyi cesaretle, gönülden arzu eden, objektif değerlendirmeler yapacak aktörlerin olması gerekir.

İkincisi herkesin özgürce fikrini beyan edebileceği bir zemin olması gerekir ancak böyle bir zeminin olmadığını görüyorum. Üçüncü unsur olarak, muhasebe yapacak aktörlerin uygun zeminde muhasebe süreçlerini başlatabilmesi gerekir. Böyle bir sürecin başlatılacağına da ihtimal vermiyorum. Bu itibarla kamuoyunun beklediği çerçevede esaslı bir muhasebenin yapılacağına yönelik beklentim çok düşük.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler