Takip Et

Güncel

AKP’li Belediye Başkanı istismar mağduru çocuğun ailesinden davadan vazgeçmesini istedi

İzmir Kiraz’da 13 yaşındaki bir çocuk okulunda güvenlik görevlisi olarak çalışan B.K tarafından istismara maruz kaldı. Çocuğun babası H.İ.K, AKP’li Belediye Başkanı Saliha Özçınar’ın kendisini arayarak, “Bu işi dallandırıp budaklandırmayalım” dediğini belirtti

Evrensel Gazetesi Hilal Tok’un haberine göre; pazartesi günü gerçekleşen olayda 13 yaşındaki çocuk, kurs sonrası evine giderken okulun güvenlik görevlisi B.K. tarafından durdurularak “Ben de sizin oraya gidiyorum, seni de bırakayım” denilerek arabaya bindirildi. Çocuğun evine iki kilometre kala sapa bir yola giren B.K’ye çocuk, “Benim evim yukarı tarafta ben ineyim” dedi. Arabanın kapılarını kilitleyen ve çocuğu alıkoyan B.K’yi, tesadüfen oradan geçen jandarma fark ederek durdurdu. “Evine götürüyordum, ailesine haber vermişti” iddiasında bulunan B.K, karakola götürüldü. Ancak savcılığa sevk edildikten sonra serbest bırakıldı.

‘Çocuğumun psikolojisi bozuldu’ 

Çocuğun Babası H.İ.K,  olay sonrası yaptığı açıklamada, “Pazartesi ve cuma günleri okulda kursa kalıyor çocuğum. Kurstan çıktığında güvenlikçi, ben de sizin o tarafa gidiyorum seni de bırakayım, diyor. Ama benim eve iki kilometre kala başka tarafa dönerek sapıyor ve arabanın kapılarını kilitliyor. Biz de o sırada, çocukta telefon yok, sağa solu araştırıyoruz. Çocuğumuzu arıyoruz, sonra karakoldan aradılar bizi. Karakola gittik ki jandarma suçüstü yakalamış. Sadece eve bırakacaksa o zaman neden yola sapıyor, çocuk ‘Burası değil, yanlış yol ben ineyim’ dediğinde neden kapıları kilitliyor. Çocuğun telefonu yok. Bu yüzden ‘Çocuk ailesine haber verdi’ ifadesi gerçek değil. Ben sonuna kadar davacıyım. Adam görevden alınmış ama serbest ve Kiraz’da. Çocuk ağlama krizindeydi karakolda. Çocuğumun psikolojisi bozuldu. Okula gidemiyor, ‘Arkadaşlarım bana ben suçluymuşum gibi bakıyor’ diyor. Bütün gün odasından çıkmıyor. Yemiyor, içmiyor, psikolojisi bozuldu. Ne olacak şimdi?” dedi. 

Belediye başkanı: Dallanıp budaklanmasın

Baba H.İ.K, davacı olduktan sonra, AKP’li Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar’ın kendisini arayıp davadan vazgeçmesini istediğini anlattı. Baba H.İ.K,  Özçınar’ın kendisine, “Bu işi fazla dallandırıp budaklandırmayalım. Kızın da oğlanın da adı çıkmasın” dediğini belirtti. 

Baba H.İ.K,  “Biz olayın telaşından anlayamadık. İlk başta sandık ki bizim yanımızda. Sonrasında anladık mevzunun üzerini örtmeye çalıştığını. Güvenliğin annesi AKP İlçe Kadın Kollarındaymış, babası İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde şoförlük yapıyormuş. Saliha Hanım bizi susturup onları savunuyor. Biz de sahipsiz kalıyoruz böyle ortada, kimsemiz yok gibi… Baskı amaçlı bu. İlk gün telaşımdan anlamadım Saliha Hanımı. Sonra düşündüğümde öbür tarafı savunduğu için bizi bastırmaya çalıştığını anladım. Yani ben bir vatandaşım, asgari ücretle çalışan bir işçiyim. Benim çocuğumun psikolojisi bozulmuş. Bütün ailemizin psikolojisi bozuldu. Bu işin sonuna kadar uğraşacağım” diye konuştu. Baba H.İ.K, muhtarın davayı geri çekmesini istediğini belirtti. 

Belediye başkanı iddiaları reddetti

Kiraz Belediyesi Başkanı Saliha Özçınar, iddiaları reddederek, “Ben babayı ilk gün aradım zaten, geçmiş olsun dileklerimi iletmek için de arattım. Davadan vazgeçin gibi konuşmalar geçmedi. Çocuğun (İstismar sanığını kastediyor) annesi personelimizdir. Kız çocuğunun babası da orman işçisi olarak istihdam ettiğimiz biridir. Tek uyarım kızına şiddet göstermemesi ya da kızının üzerine gidilmemesiydi. Karşı tarafı savunmadım, kabul etmiyorum” sözleriyle kendini savundu. 

Kadınlar davayı takip edecek

Savcılığa yansıyan olayla ilgili İzmir Barosu avukat atarken, baronun çocuk hakları birimi de konuyla özel olarak ilgileneceğini duyurdu. Bornova Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Zeynep Reyşen de kadınlar olarak olayın takipçisi olacaklarını kaydetti. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler