Takip Et

Güncel

AKP’den tam gaz kayyum açıklamaları: ”Bu sistemin devamı şart”

Erdoğan’ın yerel seçimler öncesi “Kayyum tayinleriyle yolumuza devam edeceğiz” sözlerinin ardından  benzer bir açıklama da AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’dan geldi. Dağ da seçilmiş belediye başkanlarının yerine atanan kayyumlar için “Bu sistemin devamı şart görünüyor” ifadelerine yer verdi

AKP’nin Ar-Ge’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, halihazırda DBP belediyelerine atanan kayyumların devamının gerekli olduğunu söyledi. Hürriyet’ten Gizem Karakış’a konuşan Dağ, DBP’li seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasına ilişkin, “Kayyum belediyeleri başarılı ama bunun oya yansımasını seçim sonucunda göreceğiz” dedi. Dağ, “Bu sistemin devamı şart görünüyor” açıklamasında bulundu.

Erdoğan da ‘kayyum’ demişti

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da partisinin Kızılcahamam’da gerçekleştirilen 27. İstişare ve Değerlendirme Toplantısında yaptığı açıklamada “Bu seçimlerde, teröre bulaşmış olanlar sandıktan çıkarsa, anında gereğini yapıp, kayyum tayinleriyle yolumuza devam edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı. AKP’nin ittifak halinde olduğu MHP’nin genel başkanı Devlet Bahçeli de Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlere dair ‘tedirginliğini’ dile getirdiği bir konuşmasında, “İstanbul, Ankara ve İzmir’in şer ittifakının eline geçmesi Cumhurbaşkanlığı Hükmet Sistemini tartışmaya açabilir” demişti.

MHP lideri DBP’li belediyelere atanan kayyumların ‘gitmesi’ halinde ise başkanlık nam-ı diğer ‘Cumhurbaşkanlığı Hükmet Sisteminin tartışmaya açılacağını söyleyerek ‘kayyumların kalıcılaştırılması’ mesajı vermişti.

DBP’li 94 belediyede kayyum var

OHAL kapsamında çıkarılan 674 Sayılı KHK ile 11 Eylül 2016 tarihinden sonra Demokratik Bölgeler Partisinin (DBP) 102 belediyesinden 94’üne kayyum atanmıştı. DBP’nin 27’si kadın 70 eş başkanı, 81 de belediye meclis üyesi tutuklu.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler