Takip Et

Güncel

AKP’de seçim yenilgisi: Kabine değişecek mi, kimler tasfiye edilecek, parti bölünecek mi?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı (İBB) rakibi Ekrem İmamoğlu karşısında farklı bir mağlubiyet alan AKP’de tartışmalar devam ediyor. Peki süreç nereye evrilecek?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi sonrasında AKP’nin almış olduğu ağır yenilgi sonrasında parti içerisinde ki tartışmalar yoğunlaşarak devam ediyor.

AKP İçerisinde yapılan açıklamalarda yenilginin muhasebesinin yapılacağı belirtilip seçmenin değişen tavrının araştıracağı belirtiliyor. Öte yandan gündeme gelen önemli konulardan bir tanesi de ‘Kabine Revizyonu’.

Kabine Değişir Mi?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan meclis grup toplantısı yaptığı açıklamada, dışarıdan baskıyla kabine değişikliği olmayacağını belirtmiş olsa çeşitli haber kaynaklarından yansıyan haberlerde olası kabine değişiklikleri beklentisi görülmüştü.

Öte yandan AKP’de, başta İstanbul il yönetimi olmak üzere, hem kabinede hem de partisinin MYK’sı ve grup yönetiminde de Erdoğan’ın değişiklik yapması bekleniyor.  Ancak, bunun zamanlaması konusunda aceleci olmayacağı, seçim sonrası anket ve saha çalışmalarının görülmesinden sonra düğmeye basacağı belirtiliyor.  Parti grubunda, siyasetçi olmayan bakanların, halkla ve siyasetçilerle diyalog kurmadığı, seçmenle parti bağının kopmasındaki en önemli nedenlerden birinin de bu durum olduğuna vurgu yapılıyor. 

İşte bu durum dikkate alınarak, olası bir kabine revizyonunda, mevcut milletvekillerinden ya da daha önce AKP’de milletvekilliği yapmış isimlerin kabineye alınması gerektiği ifade ediliyor. 

Erdoğan’ın eleştiri ve önerileri dinledikten sonra bir kaç ismi milletvekilliğinden istifa ettirerek kabineye alabileceği konuşuluyor. Bu isimler arasında, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Binali Yıldırım’ın da adı geçiyor. Yıldırım’ın, olağanüstü kongreye gidilip MKYK’nın değişmesi halinde Genel Başkanvekili ya da cumhurbaşkanı yardımcılığına da getirilebileceği konuşuluyor.

Fatura Kime Kesilir?

AKP’de ilk olarak değişilmesi beklenen kurumun İstanbul İl Yönetimi’nin olacağı belirtiliyor. İstanbul İl Başkanlığı’nın istifasını sunduğu da seçim gecesi kamuoyuna yansımıştı. Köklü bir revizyonun yapılacağının düşünüldüğü İl yönetiminde değişimin yakın zamanda planlanacağı bekleniyor.

Öte yandan Parti grubunda, siyasetçi olmayan bakanların, halkla ve siyasetçilerle diyalog kurmadığı, seçmenle parti bağının kopmasındaki en önemli nedenlerden birinin de bu durum olduğuna vurgu yapılıyor. 

Bu sebeple bakanlıkların TBMM kökenli olan isimlerden oluşmasına dikkat edileceği de ifade ediliyor. Böylelikle kabinede birçok isimin görevi sona ereceği düşünülüyor.

Kuruluşu Beklenen Yeni Parti

Yeni parti kurma çabaları iki koldan devam ediyor. Eski Başbakan yakın günlerden kamuoyunda çokça tartışılan bir deklarasyon yayınlayarak yeni parti kurulacağının emarelerini vermişti. Basında yer bulan ‘ya yeni bir ilmihal, ya yeni bir hal’ açıklaması bu göstergeleri kanıtlar nitelikteydi.

İkinci partiyi kuracak olan diğer önemli isim ise eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan. 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yeni parti kuracağı Babacan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğü iddia edildi. Erdoğan’ın, Babacan’a birkaç gün önce randevu verdiği ve yüz yüze bir görüşme gerçekleştiği aktarıldı.

AKP kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a AKP politikalarına ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne yönelik eleştirilerini içeren bir rapor sundu. Babacan’ın görüşmede ekonomi politikalarına ilişkin görüşlerini de aktardığı belirtildi.

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın ise Babacan’a tespit ettiği aksaklıkları gidermek için AKP’de çalışabileceğini söyleyerek, “Yapacaksan burada yap” dediği ifade edildi. Ancak AKP kurucu üyeliğinden ayrılacağını söyleyen Babacan’ın yeni oluşum imasında da bulunduğu öğrenildi.

Buna karşılık Erdoğan’dan ‘yapacaksanız bir an önce yapın’ karşılığını aldığını belirtiliyor.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler