Takip Et

Güncel

AKP’de erken seçim basıncı: Erdoğan psikolojik olarak hazır değiliz dedi

AKP’de bazı üst düzey isimlerin Erdoğan’a erken seçime gidilmesi için baskı yaptığı, Erdoğan’ın ise yerel seçim sonuçları nedeniyle olası bir erken seçime soğuk baktığı öne sürüldü

AKP’de bazı üst düzey isimlerin Erdoğan’a erken seçime gidilmesi için baskı yaptığı, Erdoğan’ın ise yerel seçim sonuçları nedeniyle olası bir erken seçime soğuk baktığı öne sürüldü.

Yeniçağ gazetesinde yer alan habere göre; siyasetin gündemine oturan erken seçim ile ilgili tartışmalar sürerken, AKP çevrelerinde konu ile ilgili dikkat çeken bir iddia konuşuluyor. AKP kulislerindeki iddiaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a parti içerisinden bir grubun erken seçime gidilmesi yönünde baskı yaptığı öğrenilirken, Erdoğan’ın ise yerel seçimlerde alınan sonuçlar nedeniyle erken seçime gidilmesine çekinceli yaklaştığı belirtildi.

İstanbul yenilgisinin travması atlatılamadı

AKP’li bir yetkili, kulislerdeki bu iddiayı doğrularken, iktidar partisinin yerel seçimlerde Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok büyükşehir belediyesini kaybetmesinin ve özellikle de tekrarlanan İstanbul seçiminin yarattığı travmayı halen atlatamadığını kaydetti.

Erken seçim baskısı

Erdoğan’a erken seçim baskısı yapan grubu açıklamayan yetkili, “Yerel seçimler sonrası genel seçime yönelik stratejimizi, muhalefetin kazandığı belediyelerin başarısızlığı üzerine kurma kararı alındı. Ancak bu stratejinin tuttuğu şu an için söylenemez. Çünkü iktidar olarak bizim de başarı noktasında ortaya koyabildiğimiz bir şey olmadı. AK Parti’yi yeniden bir çekim merkezi haline getirebilmiş değiliz. Bunda yeni partilerin de etkili olduğunu düşünüyorum. Ne olursa olsun, AK Parti içerisinden yeni partilerin doğmasına izin verilmeyecekti.” dedi.

Partili isim, Erdoğan’a baskı yapan grubun, erken seçime AKP’nin 7. Olağan Büyük Kongresi’nden hemen sonra gidilmesini istediğini de belirtirken, hem Erdoğan’ın hem de partinin psikolojik olarak erken seçime hazır olmadığını ifade etti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler