Takip Et

Güncel

AKP ve MHP af ve idamla ilgili hemfikirlik sağladı iddiası!

MHP’nin 1 Ekim’de Meclis’in açılmasıyla gündeme almayı planladığı ve her fırsatta dile getirdiği af kanunu ve idam teklifinin detaylan belli oluyor

MHP’nin 1 Ekim’de Meclis’in açılmasıyla gündeme almayı planladığı ve her fırsatta dile getirdiği af kanunu ve idam teklifinin detaylan belli oluyor. Affın infaz yasası değişikliği ile düzenleneceği, buna paralel olarak bazı suçlarda da idamın geri getirilmesi için anayasa değişiklik çalışması yapılacağı öğrenildi.

Sözcü’den Emin Özgönül’ün haberine göre, AKP-MHP’nin Ceza İnfaz Kanunu değişikliği ile kısmi af ve bazı suçlarda idam cezasının geri getirilmesine yönelik değişiklik konusunda çalışma yapma kararı aldığı öğrenildi. Şartlar olgunlaştığı taktirde infaz yasası değişiklik teklifinin AKP-MHP’li grup başkanvekilleri, anayasa değişikliğinin ise iki parti ve BBP’li toplam 341 vekilin imzası ile Meclis’e sunulması öngörülüyor.

Affın, hükümlülerin cezalarından belli miktar indirim yapılarak getirilmesi, böylelikle anayasanın 87. maddesindeki nitelikli çoğunluk şartı olan 360 oya gerek kalınmaması öngörülüyor. Ceza indiriminde, “terör suçları”, “kadına ve çocuklara yönelik cinsel ve şiddet suçları ” ile “uyuşturucu kaçakçılığı ve imalinin” kapsam dışı tutulması öngörülüyor.

Erdoğan-Bahçeli görüşmesinin gündemde bu konu varmış

Göçmen kaçakçılığının da bu kapsama alınabileceği vurgulanıyor. Değişiklik ile hükümlülerin cezalandan 5-10 yıl arasında uzlaşacak bir miktarda indirim, savcılık soruşturması veya yargılaması süren tutukluların ise haklarında istenen ceza üst sınırından aynı miktar indirilerek, şartlı salıverme formülü üzerinde duruluyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 31 Temmuz günü MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaptığı sürpriz görüşmenin perde arkasında da bu iki konunun bulunduğu bildirildi. Bu formülle denetimli serbestlik uygulaması da devreye girince binlerce kişi cezaevlerinden çıkabilecek. Affın hangi tarihten önce işlenen suçları kapsayacağı ise henüz netlik kazanmadı.

Aralarında ‘terör suçları’ olan 3 suç içim idam

“Terör suçları” ile “kadın ve çocuklara yönelik cinayet” ve “canavarca hisle cinayet suçları”nda ise idamın geri getirilmesi öngörülüyor. Ancak idam için referandumlu anayasa değişikliğinde 360, referandumsuz anayasa değişikliğinde 400 oy gerekiyor. AKP- MHP ve BBP’nin ise TBMM’de 341 sandalyesi ve Meclis Başkanı hariç 340 oyu bulunuyor. 43 milletvekiline sahip İyi Parti ve DP destek verirse, referandumlu değişiklik yapılabiliyor. Referandumsuz değişiklik için ise 17 eksik kalıyor.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler