Connect with us

Güncel

AKP Sözcüsü: KHK Sadece 15 Temmuz’u kapsıyor

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, paramiliter güçlere yargı dokunulmazlığı yolunu açan KHK’ya ilişkin “15 Temmuz gecesi ve 16 Temmuz gününü ifade etmektedir” dedi

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, paramiliter güçlere yargı dokunulmazlığı ve KHK hakkında, “Bu KHK maddesi, 15 Temmuz gecesi 16 Temmuz gününü ifade etmektedir. Daha sonra gelişen terör eylemlerini hiçbir şekilde kapsamamaktadır. İleride onlara dönük herhangi bir sorumluluk doğmasın diye yapılmamıştır” dedi.

Paramiliter güçlere yargı dokunulmazlığı veren madde kamuoyunda büyük tepkiye neden olurken AKP’den çelişkili açıklamalar gelmeye başladı. Son olarak Mahir Ünal, “KHK’daki cümle zaten var. Devamından kastedilen nihayetinde 16 Temmuz sabahıdır. Burada yasa yapım tekniği açısından ile ifadesi kullanılmış. Diğer terör olaylarını kapsayan bir ifade orada mevcut değil. Açık ve net olarak burada onun 15 Temmuz gecesi ve 16 Temmuz sabahı ile ilişkin olduğu, darbeye karşı direnen insanları kapsadığı son derece açık. Birileri lütfen buradan bir felaket tellallığı çıkarmasınlar” diye konuştu.

“Bu uygulama ilk değil”

Ünal “tek tip elbise” dayatmasına ilişkinse, “Burada ilk kez uygulanan bir uygulama ile karşı karşıya değiliz. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra özellikle bir terör örgütü olarak FETÖ mensuplarına dönük halkın açık bir talebi, isteği doğrultusunda bu konuda defalarca gündeme gelmiş, Adalet Bakanlığımız dünya örneklerini inceleyerek meseleyi hukuki bir zemine kavuşturmuştur” ifadesini kullandı.

 

Günün Haberleri

More in Güncel