Connect with us

Güncel

AKP raporu: Bitcoin yasaklanmalı

AKP dijital paraya ilişkin bir çalışma yaparak rapor hazırladı. Rapora göre, kripto paralar kara para işlemlerine açık, yasaklanması gerekiyor

AKP Bitcoin gibi şifreli dijital paralarla ilgili bir çalışma yaparak, sanal paraların takibinin ve vergilendirmesinin mümkün olmadığını kaydetti. Raporda, “Kripto paralara ilişkin en büyük risk, bu paraların kullanımının kara para işlemlerine açık olması dolayısıyla devletler tarafından yasaklanmasıdır” denildi.

‘Kripto para, Bitcoin ve Blockchain’ raporu

Habertürk gazetesinden Volkan Yanardağ’ın haberine göre, ‘Kripto para, Bitcoin ve Blockchain’ başlıklı raporda şunlar ifade edildi;

“Kripto para, internet aracılığıyla kullanılan hiçbir merkezi otoriteye ya da aracı kuruma bağlı olmayan sanal para birimini ifade ediyor. Kripto paralar ancak belirli şifreler kullanılarak yerleştirildiği sanal cüzdanlardan yine şifreler aracılığıyla çıkarılıp kullanılabildiği için bu adı taşıyorlar. Kripto para birimleriyle kişiler ya da kurumlar tıpkı gerçek parayla yaptıkları gibi harcama yapabiliyor ya da para kabul edebiliyorlar.”

Dijital paraların gerçek hayatta bir karşılığı olmadığı belirtilen raporda: “Sanal olmaları yalnızca bilgisayar sisteminde kayıtlı olmasından kaynaklanıyor. Yani bu para birimleri dolar, euro, TL gibi basılı halde fiziksel olarak bulunmuyor. Değeri, kullanıcıların onu bir değiş tokuş aracı olarak kabul etmelerinden ya da bir emtia gibi görmelerinden kaynaklanıyor.” ifadeleri yer aldı.

Diyanet caiz bulmadı

Raporda, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Bitcoin ile ilgili fetvasına da yer verilerek, Diyanet’in bu tür paraları kullanmayı caiz bulmadığı anımsatıldı. Raporda ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Para basımı ve arzının devletlerin elinde bulunduğunu düşünürsek, sanal paraların takibi, vergilendirilmesi ve arzının yapılamaması devlet düşüncesine ters bir uygulamadır. Kripto paralara yönelik en büyük risk, bu paraların kullanımının kara para işlemlerine açık olması dolayısıyla devletler tarafından yasaklanmasıdır. Bir anda çok büyük değer kayıpları yaşayabilir. Ayrıca kime ait olduğu bilinmediği ve bir merkezi otorite tarafından izlenip değerlendirilmediği için kripto paralar ile açılmış hesapların dondurulması, bu paralara el konulması çok zordur.”

 

Günün Haberleri

More in Güncel