Takip Et

Güncel

AKP, İstanbul’da oyların tamamının yeniden sayılması için başvuracak

AKP, İstanbul’da tüm ilçelerde oyların tamamının yeniden sayılması için başvuruda bulunacaklarını açıkladı.

AKP, İstanbul’da tüm ilçelerde oyların tamamının yeniden sayılması için başvuruda bulunacaklarını açıkladı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul’un tüm ilçelerinde oyların tamamının yeniden sayılması için Yüksek Seçim Kuruluna başvuracaklarını söyledi.

Yavuz, dün Beyoğlu’da tüm oyların yeniden sayılması için başvuruda bulunduklarını belirterek bugün 38 ilçede daha aynı başvuruyu saat 17.00’ye kadar yapacaklarını duyurdu.

“İlçe ve büyükşehir belediyesi seçimlerindeki geçersiz oy sayılarındaki fark 40 bin civarında. Bu bana tuhaf geliyor” diyen Yavuz, “Genelde  seçimlerde birinci bitiren parti adayında daha fazla geçersiz oy olur. Çoktan çok gider çünkü. Bu seçimlerde bizden gitmiş. E hani Ekrem Bey öndeydi?” şeklinde konuştu.

“Aradaki fark 16 bin 442”

Seçim sonrası yaptığı “Türkiye tarihinin en şaibeli seçimi” açıklamasıyla tanınan Yavuz, şu anda geçersiz oyların yüzde 70’inin sayıldığını, aradaki farkın 16 bin 442 olduğunu ifade etti.

Yavuz, “2017’den itibaren Büyükçekmece’de usulsüz seçmen kayıtları yapıldığını tespit ettik. İlçe nüfus müdürlüğünden 2 kişi tutuklu şu anda. Şaibe dediğimiz bu işte. Maltepe ilçesinde Mülki idarenin verdiği listenin dışında 642 kişi sandık başlarına veriliyor. Büyükçekmece’de de aynı şekilde 284 kişi dışarıdan sandık başlarına getiriliyor.” dedi.

“Birileri bu işi çok özel planlamış”

Yavuz, “Hata değil organize bir usulsüzlük var. Birileri bu işi çok özel planlamış diye düşünüyoruz. Birileri bu işi kapatmaya ve çamura yatmaya çalışıyor” iddialarını dile getirdi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler