Takip Et

Güncel

AKP içinde çıkacak yeni siyasi oluşumlar kuruluşa hazırlanıyor

AKP’nin, İstanbul yerel seçimlerinin yenilenmesi sonucu büyük farkla mağlup olması parti içindeki muhalifleri harekete geçirdiği belirtiliyor. Davutoğlu’nun 30 Haziran’da, Babacan’ın ise Eylülde harekete geçeceği iddia edildi

AKP’nin İstanbul’da aldığı seçim yenilgisi parti içindeki muhalif hareketin elini güçlendirdiği değerlendiriliyor.

Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan üzerinden yürüyen iki ayrı parti çalışmasınız hızlandığı öğrenildi. Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre Babacan’ın liderliğinde kurulacak partinin 5 kurmayı var. Bu isimler; Abdullah Gül, Beşir Atalay, Haşim Kılıç, Sadullah Ergin ve Fehmi Koru. Babacan’ın eylül ayında partiyle ilgili son kararını açıklaması bekleniyor

Start 30 Haziran’da Elazığ’da

Davutoğlu’nun 30 Haziran’da Elazığ’da düzenlenecek kahvaltı programıyla ‘siyasi hareketiyle’ ilgili somut açıklamalar yapması bekleniyor ve partinin eylül ayında ‘resmen’ ortaya çıkacağına işaret ediliyor.

Davutoğlu’na yakın olan ve kurcağı partide yer alacağı belirtilen AKP eski Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, seçim sonuçlanmasından sonra dikkat çeken açıklamalar yapmıştı.

Ya yeni bir hal, Ya yeni bir hal diyen Özdağ parti kuruluşunun gerçekleşeceğinin sinyallerini vermişti. Konuşmanın devamında ise şunları belirtmişti:

‘Cumhurbaşkanlığı sitemi Tartışmaya Açılacaktır’

“Artık siyasette yeni aktörler yer alacak. Bunun zeminini AK Parti sağladı. Eleştirilere kulak tıkamış, özeleştiri yapmamıştır. AK Parti bundan sonra fabrika ayarlarına dönemez. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi olduğu sürece mümkün değildir. Şu anda bütün siyasi partiler kışla, mensupları asker gibidir. Artık Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi tartışılacaktır. Parti genel başkanının Cumhurbaşkanı olduğu sistemin doğru olmadığı ortadadır. Ya tam başkanlık ya yarı başkanlık ya da parlamenter sisteme dönüş yapılmalıdır. Gönül ister ki bunu TBMM yapsın.

Millet konuşmak istiyor, barış içinde bir arada yaşamak istiyor, özgürlük, adalet, zenginlik istiyor. Esas kaybeden vesayetçilere kızarak vesayetçiliğe soyunanlar olmuştur.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler