Takip Et

Güncel

AKP 6.Olağan Kongresi sona erdi: Erdoğan yeniden başkan

AKP 6. Olağan Kongresi Ankara’da gerçekleşiyor.  Kongre’de  konuşan AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’yi kastederek “Bizi stratejik hedef haline getirmeye çalışanlara teslim olmadık, olmayacağız” dedi, Kongrede  AKP MKYK’si de belli oldu. Yeni kabinede bulunmayan Bekir Bozdağ’a yeni parti yönetiminde de yer verilmedi

Başkanlık sisteminde ilk kez gidilen kongre öncesi salon önünde toplanan AKP’lilere seslenen AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yeni sistemle ilk kongremizi yaparak inşallah dünyaya farklı bir mesaj vereceğiz” dedi. Erdoğan ayrıca, “Onların dolarları varsa bizim Allah’ımız var ve yolumuza emin adımlarla yürüyoruz, yürüyeceğiz. Bugüne kadar bizi çökertemediler, bundan sonra da çökertemeyecekler” ifadesini kullandı.

Erdoğan: Ekonomik darbe yapmaya çalıştılar

Kongre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın salona gelmesiyle başladı. Erdoğan, konuşmasında ekonomideki gidişata ilişkin değerlendirmelerde bulundu, “Birileri bizi güya ekonomi, yaptırım, kur, döviz, faiz, enflasyonla tehdit ediyor. Onlara diyoruz ki; oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz” dedi. Ülke ismi vermeden ABD’yi de hedef alan Erdoğan, “Zahirde bize stratejik ortak gibi gözüküp de attığı her adımla bizi stratejik hedef haline getirmeye çalışanlara teslim olmadık, olmayacağız” diye konuştu.

Erdoğan, şöyle devam etti:

“Dışarıdan kurdukları tuzaklar yetmedi, içeridekileri harekete geçirdiler. Sokak darbesi yapmaya çalıştılar. Yargı darbesi yapmaya çalıştılar. Kuru, dövizi, faizi kullanarak ekonomik darbe yapmaya çalıştılar.”

“Sınır ötesi operasyonları genişleterek devam ettireceğiz”

Sınır ötesi operasyonların süreceğine de işaret eden Erdoğan, şunları dile getirdi:

“Türkiye’nin sınır güvenliğinin sınır ötesinden başladığı inancıyla yürüttüğümüz operasyonları genişleterek devam ettireceğiz. Suriye ve Irak’tan ülkemize yönelen tehditleri ne pahasına olursa olsun kaynağında kurutmakta kararlıyız. Daha önce Cerablus’ta, El Bab’da, dün Afrin’de ne yaptıysak Suruç’tan Cizre’ye kadar olan sınırlarımız boyunca aynısını yapacağız.”

‘Kanal İstanbul’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal İstanbul Projesi’nin mutlaka yapılacağını belirterek, şunları söyledi:

“Kanal İstanbul’u hayata geçirmek için kolları sıvadık. Kanal İstanbul, 43 kilometre. Her iki tarafında inşallah iki butik şehir oluşturacağız. Böylece Kanal İstanbul ile birlikte dünyaya büyük bir mesaj vereceğiz. Türkiye’nin en büyük yatırımı olacak bu stratejik projeyi mutlaka gerçekleştireceğiz. Kanal İstanbul ile birlikte dünyaya büyük bir mesaj vereceğiz.”

AKP’nin yeni MKYK listesi

Erdoğan’ın konuşmasının ardından kongrede AKP’nin en üst düzey karar alma organı Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeleri de seçildi.

50 kişilik listeye 29 yeni isim girerken, yeni kabinede bulunmayan Bekir Bozdağ’a parti yönetiminde de yer verilmedi.

AKP’nin yeni MKYK listesinde yer alan isimler şöyle:

Ahmet Arslan, Ahmet Sami Ceylan, Ahmet Sorgun,  Ahmet Tan, Ali İhsan Yavuz, Bülent Tüfenkçi, Büşra Paker, Cevdet Yılmaz, Çiğdem Karaaslan, Efkan Ala, Emine Zeybek, Erkan Kandemir, Erol Kaya, Fatih Şahin, Fatma Aksal, Fatma Betül Sayan Kaya, Gökçen Özdoğan Enç, Hacı Bayram Türkoğlu, Hamza Dağ, Harun Karacan, Hatice Kübra Öztürk Gökkaya, Hatice Merve Tatar, Hayati Yazıcı, İbrahim Halil Yıldız, İffet Polat, Julide Sarıeroğlu, Leyla Şahin Usta, Lütfi Elvan, Mahir Ünal, Markar Eseyan, Mehmet Özhaseki, Metin Bulut, Metin Yavuz, Murat Baybatur, Mustafa Ataş, Mustafa Köjs, Mustafa Yel, Mustafa Yeneroğlu, Mahmut Atilla Kaya, Numan Kurtulmuş, Nurettin Canikli, Orhan Miroğlu, Osman Nuri Gülaçar, Ömer Çelik, Öznur Çalık, Tuğba Işık Ercan, Vedat Demiröz, Vildan Polat, Yavuz Subaşı Zehra Taşkesenoğlu.

Liste dışı kalan isimler ise şöyle:

Ali Aydınoğlu,  Abdülhamit Gül, Asuman Erdoğan, Bekir Bozdağ, Berat Albayrak, Burhan Kuzu, Bülent Karakuş, Cahit Özkan, Ethem Sancak, Fevzi Şanverdi, İsa Sinan Göktaş, İshak Gazel, İsmail Emrah Karayel, Mehmet Eker Yılmaz, Mehmet Mehdi Eker, Mehmet Muş, Mustafa Savaş, Mustafa Yel, Ravza Kavakçı Kan, Recep Uncuoğlu, Rümeysa Kadak, Süleyman Soylu, Tamer Dağlı, Yasemin Atasever, Zeki Aygün, Zelkif Kazdal, Zeyid Aslan Zeynep Alkış.

Kongrede, AKP tüzüğünde yeni sisteme uyum için değişiklikler de yapılacak.

Yeni sayısında Türkiye ekonomisindeki kötü gidişata ilişkin bir makale yayımlayan Britanya merkezli Economist dergisi, Türkiye için “döviz krizine girdi” değerlendirmesinde bulundu, ülkeyi bekleyen üç riski sıraladı. “İşler ne kadar kötüleşebilir?” diye soran dergi, atılacak adımların “gözetimli ayar ile kaotik bir çöküş arasındaki farkı belirleyebileceğini” vurguladı.

AKP 6. Olağanüstü kongresi yapılan yeni parti organlarının seçimi ile sona erdi. Kongrede Erdoğan 1380 oyla yeniden AKP genel başkanı seçildi. Kongrede seçilen yeni parti kurulları şöyle;

Merkez Dsiplin Kurulu

AKP’de Merkez Disiplin Kurulu, Parti içi Demokrasi Hakem Kurulu ve Siyasi Erdem ve Etik Kurulu da belli oldu.

Buna göre Merkez Disiplin Kurulu’nda yer alan isimler şöyle:

Ahmet Aydın, Abdülkadir Özel, Ali Özkaya, Behiye Eker Albayrak, Betül Altınsoy Yanılmaz, Fatma Öncü, Kerem Ali Sürekli, Osman Mesten, Serap Yahşi Yaşar, Serkan Bayram, Türk İslam Karakoç.

Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu

Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu üyeleri de şöyle:

Yalçın Akdoğan, İlyan Şeker, Ayşe Keşir.

Sisyasi Erdem ve Etik Kurulu

Siyasi Erdem ve Etik Kurulu’nda da şu isimler yer alıyor:

Mehmet Ali Şahin, Ayşenur Bahçekapılı, Halide İncekara, Kemalettin Aydın.

Kaynak:Gazete Karınca

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler