Connect with us

Emek

Akkuyu Nükleer Santrali işçilerinden yol kapatma eylemi

Akkuyu Nükleer Santrali’nde çalışan işçiler, aylardır ücret alamadıkları ve servis araçları problemleri yaşadıkları gerekçesiyle yol kapatma eylemi düzenledi

Akkuyu Nükleer Santrali’nde çalışan işçiler ücretlerini alamadıkları ve araç servislerinden yaşanan sorunlar nedeniyle, Akkuyu’da yolu kapatarak eylem yaptı.

Nükleer Santralde şantiye nüfusunun 10 bine yaklaştığı belirtilirken ücret ve çalışma koşullarında aksaklıklar yaşanıyor. Aylardır ücretlerini alamayan ve servis araçları konusunda sıkıntıya düşen işçiler, Akkuyu’da yolu kapatarak eylem yaptı.

Sözcü gazetesininin aktarımına göre; CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, “Akkuyu Nükleer Santral inşaatı önce doğayı, şimdi de işçileri vurdu. Yarın tüm Mersin’i vuracak. Bunun adı zorbalıktır, köleliktir ve sömürüdür. İşçilerin canı ranta ve inşaata kurban ediliyor. Akkuyu Nükleer inşaatını derhal durdurun. Katliamlara son verin” dedi.

Antmen, Mersin Akkuyu’da çok büyük bir doğa katliamı yaşandığının altını çizerek “Daha şimdiden Mersin Akkuyu’ya nükleer bir bomba düşmüş gibi. Binlerce ağaç kesildi. Hayvanlar yerinden oldu. Önce doğa şimdi de işçiler bu katliamdan nasibini aldı. Yarın bir patlamada yaşanacak felaket Çernobil’i bile aratır. Reaktörün geleceği kısım kendi kendine iki kere çatladı. Orası deprem bölgesi. İnşaat alanının altı bataklık. Tüm Mersin saatli bir nükleer bombanın üzerinde duruyor” ifadelerini kullandı.

Antmen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Akkuyu’da inşaatın Covid-19 sürecinde dahi devam ettirildiğini belirterek, “Corona virüsü salgını başladığından beri inşaat hiç durmadı. Birçok işçi sağlıksız ortamda çalıştırıldı. Hastalığa yakalanan işçiler var. Doğru dürüst test dahi yapılmadı. 6 bine yakın işçi şu anda hastalık riski ile karşı karşıya. Bu yetmezmiş gibi ne maaşlarını alabiliyorlar ne de doğru dürüst bir servis olanağına sahipler” dedi. (Sendika.org’dan derlenmiştir)

Günün Haberleri

More in Emek